Do największej imprezy dla nurków technicznych w Polsce coraz bliżej. W miarę upływu kolejnych tygodni obraz tego co przygotowali dla nas organizatorzy staje się pełniejszy. Z dnia na dzień zapełnia się lista wystawców, którzy zaprezentują swoje produkty w hali wystawowej, przybywa także osób, które potwierdziły już swoje przybycie kupując tańsze wejściówki w pre-orderze. Dla wszystkich niezdecydowanych przybliżamy sylwetki zaproszonych gości i tematykę jakiej dotyczyć będą ich wykłady.
Korzystając z klucza alfabetycznego przygotowanego przez organizatorów, jako zaczynamy od duetu z Finlandii – Atti Apunen i Janne Suhonen. Panowie od wielu lat stanowiuą zgrany team. Pierwszy z nich to człowiek słowa, pisarz i dziennikarz, natomiast drugi zajmuje się fotografią. Łączy ich pasja do nurkowania jaskiniowego i z taką tematyka pojawia się w Gdyni. Dzięki ich wieloletnim wysiłkom dostaniemy unikalną możliwość zawitania do wielu rzadko odwiedzanych jaskiń. Operując materiałami foto i video, obaj panowie opowiedzą o specyfice realizowania takiej dokumentacji podczas ekstremalnych nurkowań jaskiniowych.
„Wrak Rusałka, czyli bałtycka Victoria” – to temat prezentacji z jaką zawita na Baltictech Radosław Bizoń. Fotograf i publicysta nurkowy, który od ponad 20 lat działa pod wodą realizując różne ciekawe projekty. Wymieniona w tytule prezentacji „Rusałka” to mało znany i unikalny wrak carskiej floty, spoczywający w wodach Zatoki Fińskiej. Zatonął w 1893r. podczas olbrzymiego sztormu, zabierając na dno całą swoja załogę. To co czyni ten wrak tak niezwykłym, to fakt, że spoczywa na głębokości 70m… wbity pionowo w morskie dno!
Kolejnym nie mniej ciekawym gościem będzie Pascal van Erp, który przybliży kulisy projektu GUE – Ghost Fishing. Pascal jest technicznym nurkiem wrakowym z wieloletnim doświadczeniem. Podczas wielu ekspedycji, w których brał udział, natykał się on na pozrywane sieci rybackie, które porzucone żyją dalej własnym życiem. Oplatając wraki często gęstą pajęczyną, stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, ale także dla morskich stworzeń, które wplątując się w nie giną z braku tlenu. Właśnie problem sieci i walki z nimi będzie stanowił oś wokół której będzie toczył się wykład.
Z norweskiego Bergen zawita do Gdyni Dimitri Gorski, z pochodzenia Rosjanin, aczkolwiek wychowany w stolicy kraju 3 koron – Sztokholmie. W trakcie swojej kariery zamieszkiwał już różne części świata, zarówno te ciepłe i egzotyczne jak i mroźne i zdecydowanie bliższe naszym realiom. Dimitri pracuje na platformach wiertniczych na Morzu Północnym, a po godzinach pasjonuje się nurkowaniem jaskiniowym i CCR. Na spotkaniu z Dimitrim poznacie nurkowanie jaskiniowe w Szwecji od kuchni. Poznacie historię eksploracji trudno dostępnej jaskini w dolinie Bjuralven, do której podróżuje się na skuterach śnieżnych przez wiele kilometrów!