Fantastyczne znalezisko nurków w wodach przybrzeżnych Sardynii! Na terenie Zatoki Orosei odnaleziono pozostałości hiszpańskiego wraku, którego wiek został określony na XVII wiek oraz 57 złotych i srebrnych monet, na których widnieją daty od 1556 do 1712 roku.
Cała sprawa miała swój początek latem 2019 roku, kiedy na posterunek lokalnych karabinierów zgłosił się nurkowy turysta, aby poinformować o niezwykłym znalezisku. Pochodzący z Niemiec mężczyzna podczas nurkowania w błękitnych wodach zatoki odnalazł 11 monet. Uczciwy znalazca o wszystkim poinformował lokalne władze, a te przekazały sprawę do organów odpowiedzialnych za ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Zgłoszenie zapoczątkowało cały proces, w efekcie którego przeprowadzono w tym roku prace badawcze, we wskazanym miejscu na dnie zatoki. Pozwoliło to połączonym siłom archeologów i karabinierów na odnalezienie i wydobycie kolejnych 46 monet, a także zlokalizowanie pozostałości XVII-wiecznego hiszpańskiego wraku.
Wśród wydobytych numizmatów 27 wykonanych jest ze złota, z okresu określonego na pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Co ciekawe 3 złote monety pochodzą z Francji i zostały prawdopodobnie wybite za panowania Ludwika XV (1715-1774 r.), a kolejne 2 pochodzą z Piemontu i datowane są na wiek XVII. Pozostałe 14 monet pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego wykonano ze srebra w XVII w.
„To jedno z najważniejszych znalezisk dokonanych na Morzu Śródziemnym” – wyjaśnił Bruno Billeci, dyrektor Soprintendenza Archeologica Belle Arti e Paesaggio w Sassari i Nuoro, podczas konferencji prasowej w siedzibie dowództwa prowincji Carabinieri z Nuoro. „Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest to, że monety wylądowały w wodzie po rozbiciu się statku przewożącego ich ładunek, około 1712 r.”
Oprócz skupiających uwagę mediów kosztownych artefaktów wykonanych z metali szlachetnych, w obrębie stanowiska archeologicznego odnaleziono również 3 ceramiczne fragmenty amfor, zdobiony fragment ceramiczny, a także kawałek metalu, których pochodzenie zostało wstępnie określone na okres starożytny.
Podczas badań udało się także zidentyfikować wielki, mierzący niemal 5 metrów ster, który według archeologów stanowił część hiszpańskiego statku z XVII wieku.
Źródło ANSA
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.