W dobie obecnej pandemii wszyscy spędzają sporo czasu w domu. Wielu też zastanawia się, jak spożytkować ten nadmiarowy wolny czas. Jedną z możliwości jest nauka nurkowania. Wbrew pozorom podstaw nabrać można w zaciszu domowym, a po zakończeniu kwarantanny nabytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Jak się tylko za to zabrać?
Jak szybko życie przenosi się do Internetu?
Od lat życie stopniowo przenosi się do sieci internetowej. Wskutek pandemii i konieczności zostawania w domu ten trend jeszcze bardziej daje o sobie znać. Obecnie coraz częściej aktywność zawodowa obydwa się przecież zdalnie, a sektor usług (np. bankowych) i rozrywki staje się coraz bardziej wirtualny.
Dobrym przykładem są tu chociażby gry kasynowe. Dawniej były one dostępne wyłącznie stacjonarnie, a dziś jednoręki bandyta czeka w Internecie. W dodatku korzystanie z takich usług może być opłacalne np. przez vulkan vegas kod promocyjny.
Trudniej wyobrazić sobie nurkowanie bez wychodzenia z domu. Z drugiej strony rozwój technologii, w tym chociażby gogli wirtualnej rzeczywistości jest tak szybki, że może i to kiedyś będzie możliwe. Póki co, do nurkowania potrzebny jest jednak prawdziwy akwen wodny. Jednocześnie podstaw teoretycznych nurkowania można nauczyć się bez wychodzenia z domu. Przy wybraniu odpowiedniego źródła informacji i rzetelnym podjeść do przyswajania wiedzy, może się to okazać bardzo efektywne.
Czego można się nauczyć o nurkowaniu online?
By zostać nurkiem, trzeba posiąść odpowiednią wiedzę. Takowa sprawia, że nauka praktyczna jest prostsza, szybsza i bezpieczniejsza. Na szczęście w sieci znaleźć można sporo materiałów z zakresu e-learningu dotyczącego nurkowania. Materiały tego typu zwykle są wzbogacane o multimedia, dzięki czemu nauka przebiega przyjemnie.
Teoria nurkowania, jaką można poznać bez wychodzenia z domu, skupia się przede wszystkim na podstawach i kwestii bezpieczeństwa. Poznać można procedury i ważne zasady, których zawsze przestrzegają profesjonalni nurkowie. Nurkowanie to bowiem wspaniała, jednak także i niebezpieczna aktywność fizyczna. Każdy nurek powinien więc zdawać sobie sprawę np. z tego, jak szybko rozchodzi się dźwięk w głębinach. Tego typu informacje mogą okazać się bezcenne w praktyce.
Czy warto sięgać po książki o nurkowaniu?
Literatura to kolejna opcja, po którą można sięgnąć, aby poznać teorię nurkowania bez wychodzenia z domu. Naturalnie morskie otchłanie to wdzięczny temat dla wielu książek. By jednak uzyskać praktyczne informacje, to lepiej zaopatrzyć się w podręczniki dotyczące nurkowania.
Poradniki w formie książkowej o nurkowaniu dostępne są głównie w języku angielskim. Na szczęście dostępnych jest też kilka wartych uwagi polskojęzycznych książek, które pozwalają nabyć potrzebną wiedzę. Dobrym przykładem jest tu “Nurkowanie techniczne” Pawła Poręby oraz książki autorstwa Tomasza Strugalskiego takie jak “Kurs nurkowania. Teoria na stopień podstawowy i średni”.
Czy materiały video o nurkowaniu w sieci są wiarygodne?
W serwisach streamingowych takich jak Youtube znaleźć można mnóstwo poradników dotyczących nauki nurkowania. W tym przypadku także największy wybór dotyczy materiałów w języku angielskim, choć dostępne są także i te w polskiej wersji językowej.
Nauka podstaw teoretycznych nurkowania z filmików instruktażowych online może być całkiem dobrym pomysłem. Wybór jest ogromny, a materiały przedstawione w przystępny sposób. W dodatku informacje można pozyskać bez ponoszenia żadnego kosztu. Z drugiej jednak strony trzeba ostrożnie podchodzić do wiarygodności informacji zawartych w filmikach instruktażowych. Najbezpieczniej jest czerpać wiedzę od instruktorów zrzeszonych w “PADI”, czyli Professional Association of Diving Instructors. To profesjonalni nurkowie, którzy swą wiedzą dzielą się między innymi na Youtube.