W jednym z największych i najbardziej skomplikowanych podwodnych przedsięwzięć archeologicznych w historii Kanady, Parks Canada i Eskimosi współpracują podczas badania XIX-wiecznych wraków HMS Erebus i HMS Terror. Oba statki wchodziły w skład zaginionej Ekspedycji Johna Franklina z 1845 roku, która wypłynęła z Anglii w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego, będącego morską drogą z Europy do wschodniej Azji przez Archipelag Arktyczny.
W minionym tygodniu podczas oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Parks Canada Conservation Laboratories w Ottawie, na której oprócz przedstawicieli strony rządkowej i instytucji zaangażowanych w badania, pojawili się również przedstawiciele prasy i świata nauki, odsłonięto ponad 350 nowych artefaktów, które uprzednio udało się odnaleźć i wydobyć na stanowisku archeologicznym jakim obecnie jest wrak HMS Erebus.
To był niezwykły rok dla badań archeologicznych prowadzonych na wrakach HMS Erebus i HMS Terror. Składam gratulacje dla wszystkich zaangażowanych. Rząd Kanady jest dumny ze współpracy z Inuitami w zarządzaniu tymi historycznymi miejscami, a my czekamy na kolejne niesamowite odkrycia w przyszłych latach – powiedział minister środowiska Jonathan Wilkinson
Opierając się na dokonaniach z pierwszej eksploracji wnętrza wraku HMS Terror, zespół Parks Canada Underwater Archaeology Team we współpracy z Eskimosami przeprowadził kolejne, niezwykle owocne badania. Udało się odzyskać setki artefaktów, w tym m.in. epolety z mundurów porucznika i ceramiczne naczynia.
Jednym z najbardziej ekscytujących momentów było odnalezienie i wydobycie przedmiotów, które prawdopodobnie należą do Edmunda Hoara, stewarda kapitana Franklina. Wśród nich m.in pieczęci woskowych z odciskiem palca. Naukowcy odnaleźli również przedmioty codziennego użytku, takie jak szczotka do włosów z satynowym uchwytem i włosiem dzika lub jeżozwierza, butelki, a także piórnik na ołówki.
Jako współwłaściciele artefaktów, Inuit Heritage Trust z przyjemnością kontynuuje współpracę z rządem Kanady, aby mieć pewność, że nasza rosnąca kolekcja archeologiczna jest właściwie chroniona i udostępniana Inuitom, Kanadyjczykom i całemu światu. Ogromna liczba odkryć w tym roku stanowi ekscytujący rozwój w naszej nieustającej pracy prowadzonej na wrakach HMS Erebus i HMS Terror. W miarę ujawniania kolejnych odkryć dotyczących Ekspedycji Franklina i jej powiązań z Inuitami, będziemy nadal włączać Inuitów Qaujimajatuqangit do ochrony, prezentacji i zarządzania tymi artefaktami wraz z naszymi partnerami z Parks Canada – powiedział William Beveridge, dyrektor wykonawczy Inuit Heritage Trust
Jesienią 2019 r., w ciągu trzech tygodni zespół archeologów wykonał łącznie 93 nurkowania na wraku HMS Erebus, spędzając pod wodą około 110 h. Przy użyciu różnych metod, w tym zarówno tradycyjnych, jak i opracowanych autorskich i innowacyjnych sposobów, usunięto ostrożnie osad z XIX-wiecznych artefaktów, odsłaniając je do mapowania, fotografowania i odzyskiwania. Wydobyte artefakty są obecnie poddawane wstępnej analizie – proces ten obejmuje identyfikację cech fizycznych każdego obiektu, a także skalowane ilustracje, zdjęcia rentgenowskie i fotografię studyjną.
Odkrycia dokonane podczas misji badawczej na stanowisku HMS Erebus, przyczynią się do lepszego zrozumienia historii zaginionej wyprawy Franklina i pomogą uzyskać wyraźniejszy obraz życia załogi na XIX-wiecznym okręcie badawczym. W połączeniu z niesamowitymi odkryciami z HMS Terror, badacze spodziewają się odkryć więcej tajemnic związanych z historią ekspedycji, w tym również aspektami dotyczącymi interakcji pomiędzy załogą Franklina a Eskimosami.
Wraki HMS Erebus i HMS Terror nie są dostępne dla nurków i wymagane jest specjalne zezwolenie do wjazdu na obszary chronione.
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.