Na Pacyfiku, w miejscu określanym jako raj nurków wrakowych – Lagunie Chuuk, w Mikronezji, odnaleziono 3 wraki amerykańskich samolotów bombowych z okresu II wojny światowej. Wszystkie maszyny brały udział w operacji Hailstone i zaginęły w lutym 1944 roku wraz z 7 amerykańskimi lotnikami.
Wraki samolotów zostały odnalezione podczas działań prowadzonych w ramach Project Recover, którego celem jest poszukiwanie i identyfikacja zaginionych wraków amerykańskich z czasów II wojny światowej, a tym samym możliwość identyfikacji żołnierzy figurujących w aktach ze statusem Missing In Action – MIA (zaginiony w akcji).
Dwa bombowce nurkujące SBD-5 Dauntless i bombowiec torpedowy Avenger TBM/F-1 w dniach w dniach 17 i 18 lutego 1944 r. wzięły udział w operacji Hailstone, przeciwko siłom japońskim stacjonującym w lagunie Truk. W ramach przeprowadzonej operacji Amerykanom udało się osiągnąć strategiczne zwycięstwo przy minimalnych stratach.
Chociaż operacja Hailstone zakończyła się zwycięstwem USA, to 3 samoloty, które wystartowały z lotniskowców USS Enterprise i USS Intrepid, znalazły się wśród około 30 amerykańskich samolotów utraconych podczas operacji. Spośród nich 12 zaginęło na terenie laguny.
W poszukiwania wraków samolotów zaangażowani byli eksperci z University of Delaware i Scripps Institution of Oceanography, który obecnie jest częścią Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Od kwietnia 2018 r. do grudnia 2019 r. odbyły się łącznie cztery wyprawy. Po przeszukaniu prawie 70 mil kwadratowych dna morskiego za pomocą sonaru bocznego, naukowcy wykorzystali podwodne drony do wykrycia szczątków z trzech płaszczyzn, na głębokościach od 100 do 215 stóp.
„Po zakończeniu badań archeologicznych w miejscu katastrofy, zespół przygotowuje teraz raporty dla rządu USA, aby potencjalnie uruchomić proces odzyskiwania i identyfikacji szczątków nawet siedmiu członków załogi związanych z tymi samolotami” – powiedział Andrew Pietruszka, archeolog podwodny w Scripps Institution of Oceanography i główny archeolog w Project Recover
Źródło: projectrecover.org
Foto: Image captured from a Remotely Operated Vehicle – credit Bob Hess, Scripps, University of Delaware, courtesy of Dr. Mark Moline
Jeżeli interesują cię opowieści o wrakach statków i okrętów, to koniecznie musisz poznać niesamowitą historię „Perseusza”. Znajdziesz ją w 9 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.