Wrak sprzed 2000 lat odkryty u wybrzeży Kefalonii

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 11, 2019 14:15

Wrak sprzed 2000 lat odkryty u wybrzeży Kefalonii

W wodach Morza Jońskiego, u wybrzeży Kefalonii, greccy badacze odkryli starożytny rzymski wrak sprzed 2000 lat. Na stanowisku archeologicznym zlokalizowano również zawrotną liczbę blisko 6000 amfor! Wyniki prac eksploracyjnych zostały niedawno opublikowane na łamach magazynu The Journal of Archaeological Science.

Na ślad zatopionej jednostki z czasów antycznych natrafiono badając morskie dno przy użyciu sonaru. Następnie archeolodzy wnikliwie przebadali stanowisko zlokalizowane w pobliżu wyspy Kefalonia. W efekcie dr George Ferentinos z University of Patras i zespół naukowców pracujący pod jego kierownictwem, zgromadzili pokaźną dokumentację oraz określili wiek znaleziska na okres I w. p.n.e. – I w.

4492458_orig

Odnaleziony wrak jest jednym z 4 największych tego typu znalezisk, jakie udało się dokonać w regionie Morza Śródziemnego. Zazwyczaj jednostki tego typu mierzyły 15 do 20 m długości, tymczasem w tym przypadku mamy do czynienia ze statkiem długim na 34 m! Jego pozostałości są głęboko zakopane w morskim dnie, a to z kolei mocno rozbudza nadzieje badaczy i pozwala wysoko oceniać potencjał znaleziska, względem dalszej eksploracji.

fiskardo-2

Jak stwierdzono w podsumowaniu prac, w przyszłości będzie możliwe dostanie się do kadłuba jednostki lub jego fragmentów, a co za tym idzie, łatwiej będzie określić jej pochodzenie. Stanowisko, na którym pracowali archeolodzy, zyskało nazwę „Fiscardo” – od popularnego wśród turystów portu rybackiego, który znajduje się w pobliżu. Zdaniem naukowców, odnalezienie wraku w tej okolicy, świadczy również o tym, że ów port odgrywał istotne znaczenie na handlowej mapie antycznego świata.

Źródło: ionian-aquarium.com


Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł zamieszczony w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 11, 2019 14:15

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020