Prawie 3000 lat przetrwały pod wodą części kadłuba, należące go fenickiego wraku u wybrzeży Gozo. Stanowisko, które zostało odkryte 12 lat temu, cały czas odsłania kolejne tajemnice. Zespół badający i mapujący starożytny wrak, podczas tegorocznego sezonu wykopaliskowego po raz pierwszy zaobserwował elementy drewna, z którego wykonano jednostkę.
W głębiej położonych częściach wraku odnaleziono i wydobyto niezwykle ciekawe artefakty. Wśród nich są rzadka fenicka miska i wcześniej nieznany rodzaj urny. Tegoroczny sezon badawczy zakończył się z końcem września, jednak jego efekty niezwykle cieszą archeologów.
„We wrześniu przez trzy tygodnie w pracach poczynione zostały znaczne postępy. Cieszy nas, że ten wyjątkowy projekt jest kontynuowany i nadal przynosi fantastyczne rezultaty” – powiedział kierujący badaniami prof. Timmy Gambin
Stanowisko archeologiczne obejmujące starożytny fenicki wrak, jest wyjątkowe również z uwagi na swoją głębokość. Zazwyczaj prace archeologiczne prowadzone są w limitach rekreacyjnych, a zatem nie przekraczają głębokości 40 m. Zdarzają się jednak przypadki, gdy eksploracja stanowiska wymaga dodatkowo wysokich umiejętności nurkowych i doświadczenia jako nurek techniczny.
Pochodzący z VII wieku p.n.e. wrak leży na głębokości aż 110 metrów. By móc w ogóle myśleć o realizacji projektu, konieczne było zbudowanie zespołu badawczego, który składa się z wysoce wykfalifikowanych ekspertów z całego świata.
Heritage Malta, we współpracy z University of Malta, zorganizowało wystawę prezentującą wyniki ostatnich prac terenowych, w tym specjalnie zamówiony model 3D wraku statku, który był ostatnio pokazywany podczas Science in the City (festiwal naukowy organizowany na Malcie – red.)
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł zamieszczony w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.