W dniach 4-6 października 2019 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Badania podwodne – metody, monitoring i edukacja. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Podkomisję Naukową Komisji Działalności Podwodnej Zarządu Głównego PTTK, we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Konferencja miała na celu zaprezentowanie i przybliżenie działań podejmowanych przez UWM w Olsztynie oraz tego, w jaki sposób można połączyć prace badawcze z nurkowaniem i jak wykorzystać działania nurków, do pomocy przy monitorowaniu flory i fauny jezior i cieków na terenie Polski.
Na szeregu prelekcji, które odbyły się w sobotę, mogliśmy dowiedzieć się jakie są ograniczenia dotyczące nurkowania w polskich jeziorach znajdujących się na obszarach zaliczanych do programu Natura 2000, a także zlokalizowanych na terenach Parków Narodowych.
Jak się okazuje, takie akweny wcale nie są całkowicie wyłączone z nurkowania. By mieć możliwość zanurzenia się w jeziorach objętych szczególną ochroną, należy po prostu spełnić szereg wymogów. Jednym z nich posiadanie uprawnień nurka ekologa. Szkolenie w tym zakresie znajduje się w ofercie szkoleniowej CMAS. Jest to tzw. PEK1 oraz PEK2.
Wszyscy uczestnicy konferencji, mogli w trakcie jej trwania wziąć udział w takim szkoleniu i uzyskać wymagany certyfikat. Kurs pozwala nam nabyć nową wiedzę m.in. dotyczącą tego, jak pobrać próbki z dna jeziora, czy też próbki roślinności, czyniąc to w taki sposób, by nie wyrządzić krzywdy ekosystemowi. Nauczyliśmy się również rozpoznawać poszczególne gatunki roślin. Całość uzupełniona jest dużą ilością wiedzy na temat charakterystyki akwenów, w których przyjdzie nam nurkować.
Drugą kwestią jest samo pozwolenie, o które to zawsze musimy się starać, kiedy chcemy zanurkować w ścisłych rezerwatach. Aby w ogóle myśleć o tego typu nurkowaniu, musimy jednak współpracować z uniwersytetem oraz podać konkretny cel takiego nurkowania.
Było również miejsce na prezentacje sprzętu. Firma Seacraft zaprezentowała swój najnowszy produkt – konsolę nawigacyjną ENC2, wraz z szerokim omówieniem jej zastosowania w badaniach akwenów oraz w jaki sposób może ona ułatwić poszczególne kwestie podczas prowadzenia prac badawczych.
Warto dodać, że chociaż było to pierwsze tego typu spotkanie, to komplet prelegentów oraz słuchaczy zarezerwował miejsca na długo przed końcem zapisów. Organizatorzy już myślą nad przyszłoroczną edycją i z tego co jest mi wiadomo, to odbędzie się ona ponownie w Ślesinie, w ośrodku „Gwarek”.
Wszyscy uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji Badania podwodne – metody, monitoring i edukacja, mieli możliwość nurkowania w pobliskich jeziorach oraz wyrobisku „Honoratka”, gdzie baza nurkowa udostępniła jego teren nieodpłatnie.
My jako patron medialny oczywiście kibicujemy rozwojowi tej imprezy i na pewno nie zabraknie nas za rok, podczas kolejnej edycji. Wszystkich którzy chcieli by odkryć zupełnie nową i nieznaną stronę nurkowania w Polsce, serdecznie zapraszamy na II edycję konferencji w 2020 roku!
Zdjęcia: Anna Wiśniowska – Alpha Team
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]