Z wraku zalegającego na morskim dnie niedaleko Petersburga udało się wydobyć prawdziwy skarb! Naukowcy badający pozostałości niemieckiego statku sprzed 300 lat, odnaleźli i wydobyli na powierzchnię idealnie zachowaną księgę. To niezwykłe i bezprecedensowe znalezisko, które stanowi kolejny przykład, że zatopione wraki potrafią być prawdziwymi kapsułami czasu i oknami, dzięki którym możemy zajrzeć w przeszłość.
Archeolodzy podwodni z Centrum Badań Podwodnych Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, na pewno nie spodziewali się tego, co udało im się znaleźć podczas 6 sezonu prac badawczych, prowadzonych na stanowisku, gdzie zalega wrak należącego do przemytników niemieckiego statku „Archanioł Rafał”, który zatonął w wodach Zatoki Fińskiej w 1724 r.
O ile każdy wrak potrafi zaskoczyć swoją niejednokrotnie cenną zawartością, to jednak są to zazwyczaj przedmioty, które cechuje pewna powtarzalność występowania. Naczynia, przedmioty codziennego użytku, czasami broń, elementy garderoby, kości etc. Tym razem jednak łupem archeologów padł idealnie wręcz zachowany wolumin, który przeleżał pod wodą 300 lat!
Wydobyta z wraku księga, to psałterz luterański w skórzanej oprawie, wydany w 1692 roku. Obecnie cenne znalezisko znajduje się w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostanie poddane szeregowi procesów, zabezpieczających przez zniszczeniem. Kiedy prace konserwatorskie zostaną zakończone, psałterz najpewniej trafi do ekspozycji jednego z rosyjskich muzeów.
Z dostępnych informacji wiemy, że zimą 1724 roku, „Archanioł Rafał” płynął do Imperium Rosyjskiego przemycając w swojej ładowni różne cenne towary. Jednostka została jednak uwięziona pomiędzy krami lodu, które następnie zmiażdżyły jej kadłub i posłały na dno.
Przez kolejne 3 tygodnie 18 lokalnych chłopów zanurzało się w lodowane odmęty, by wydobyć bele tkanin i skóry, które stanowiły główną zawartość ładowni. Jednak co oczywiste, nie wszystko udało się uratować z wnętrza zatopionego statku i w obrębie wraku nadal kryje się wiele cennych artefaktów. Odnaleziona księga przeleżała niemal 3 stulecia, ukryta pod drewnianą beczką, skąd wydobyli ją archeolodzy.
Źródło: iz.ru
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]