Wrak „Titanica” odwiedzony po raz pierwszy od 14 lat!

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Sierpień 9, 2019 16:26

Wrak „Titanica” odwiedzony po raz pierwszy od 14 lat!

Po raz pierwszy od blisko półtora dekady przeprowadzono załogową misję, której celem był najbardziej znany wrak na świecie – RMS „Titanic”. Wyprawa do pozostałości po liniowcu nie tylko pozostała nienagłośniona przez organizatorów, ale również teraz, blisko tydzień po jej przeprowadzeniu, próżno szukać informacji na jej temat.

Wiemy jednak, że uczestnicy projektu Five Deeps, którego celem jest odwiedzenie najgłębszych miejsc wszystkich 5 oceanów (do zakończenia projektu pozostało jeszcze zanurzenie w Oceanie Arktycznym), wykorzystali pojazd podwodny DSV Limiting Factor i byli pierwszymi ludźmi na wraku „Titanica” od 2005 roku.

Wprawdzie w międzyczasie wrak był badany przez bezzałogowy pojazd, ale miało to miejsce w 2010 roku. Wciąż czekamy na dokumentację fotograficzną i video oraz raport z najnowszej eksploracji. Jak tylko zostaną opublikowane, na pewno przedstawimy najważniejsze szczegóły.

Wrak RMS „Titanic” spoczywa na dnie Oceanu Atlantyckiego, na głębokości ponad 3800 metrów. Został odnaleziony w 1985 roku przez Roberta Ballarda i jego zespół. Niestety wrak znajduje się w fatalnym stanie i rokowania na temat jego przyszłości są bardzo złe. Wszystko za sprawą mikrobów Halomonas titanicae, które pożerają statek i wytwarzają rdzę, która trawi konstrukcję „Titanica”.

Źródło: fivedeeps.com
[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Sierpień 9, 2019 16:26

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019