W miniony weekend ogrom pracy mieli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy przeprowadzili akcję wydobycia i zneutralizowania ogromnego niewybuchu z czasów II Wojny Światowej. Wszystko udało się przeprowadzić zgonie z planem, jednak z uwagi na możliwe zagrożenie, konieczna była ewakuacja blisko 160 mieszkańców.
Odnaleziony na głębokości 6 metrów, w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński niewybuch, to brytyjska mina lotnicza Mark IV, ważąca 750 kg i zawierająca w swoim wnętrzu ponad 400 kg materiału wybuchowego. Zagrożenie udało się zażegnać, a mina została wydobyta i zneutralizowana w minioną niedzielę, 14 lipca.
Operację przeprowadzili marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.
Przed wydobyciem niebezpiecznego znaleziska, konieczne było przeprowadzenie rekonesansu, by rozpoznać przedmiot i ocenić jego stan oraz skalę zagrożenia. W tym celu pod wodę wysłano specjalistów od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. W wyniku ich pracy zaklasyfikowano znalezisko jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, z okresu II Wojny Światowej.
Ze względu skalę zagrożenia, a także bardzo złożony charakter prowadzonej operacji, powołane zostały sztaby zarządzania kryzysowego przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta w Świnoujściu. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy, wspólnie ustalono termin wydobycia i neutralizacji znaleziska.
[blockquote style=”2″]
„W pierwszej fazie operacji do miny zeszli nurkowie. Podczepili liny i pontony wypornościowe, za pomocą których wydobyli ją na powierzchnię wody. Następnie mina została podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP „Flaming”. W dalszej kolejności mina została przetransportowana kanałem Piastowskim i Mielińskim, przez port w Świnoujściu na Zatokę Pomorską, gdzie finalnie obiekt został zneutralizowany na jednym z poligonów morskich znajdującym się na północny-wschód od Świnoujścia, na głębokości kilkunastu metrów.
Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa dla mieszkańców oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej. W trakcie transportu miny kanałem, przeprowadzona została ewakuacja ludzi z obszarów położonych najbliżej nabrzeża oraz czasowo wstrzymane zostało kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Krótkotrwałe ograniczenia zostały również wprowadzone dla ruchu pociągów.” – możemy przeczytać na stronie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.[/blockquote]
Źródło i Foto: 8fow.wp.mil.pl
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]