22 starożytne amfory odnalezione w wodach Albanii

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Lipiec 13, 2019 14:49

22 starożytne amfory odnalezione w wodach Albanii

Bardzo ciekawego odkrycia dokonali archeolodzy badający stanowisko na dnie Morza Jońskiego u wybrzeży Albanii. Podczas prac odnaleziono 22 starożytne amfory, których wiek naukowcy określili wstępnie na co najmniej 2500 lat! Prace archeologiczne prowadzone są w ramach wspólnego albańsko-amerykańskiego projektu badawczego.

Odkrycia dokonano w wodach niedaleko skalistego brzegu Półwyspu Karaburun. Amfory znajdowały się rozrzucone na dnie, na głębokości od 40 do 60 metrów. W chwili obecnej nie odnaleziono jeszcze wraku, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem archeolodzy podwodni zlokalizują również fragmenty statku.

„Wiek odkrytych amfor typu korynckiego określono na okres pomiędzy VII a V w p.n.e. Jeżeli uda się odnaleźć szczątki statku, będziemy mieli do czynienia z odkryciem najstarszego wraku, jaki żeglował po wodach wzdłuż albańskiego wybrzeża” – powiedział Mateusz Polakowski, archeolog z Uniwersytetu w Southampton

Prezes RPM James Goold uznał badane stanowisko za jedno z najważniejszych odkryć dokonanych w ramach projektu, mające olbrzymią wartość historyczną i archeologiczną. Naukowcy podkreślają również, konieczność prowadzenia dalszych badań w tym miejscu.

Prowadząc systematyczne działania od 2004 roku, udało się zmapować dno przybrzeżnych wód Albanii, odkrywając wiele starożytnych i bardziej współczesnych wraków statków. Powyższe działania są ściśle powiązane z dalekosiężnymi planami otwarcia podwodnego muzeum w wodach zachodniej Albanii.

Źródło: apnews.com

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Lipiec 13, 2019 14:49

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama