Odnaleziono wrak wodnosamolotu z II Wojny Światowej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 4, 2019 19:55

Odnaleziono wrak wodnosamolotu z II Wojny Światowej

W połączonych jeziorach Lower Lough Erne, w Irlandii Północnej odnaleziono wrak wodnosamolotu pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Według wstępnych przypuszczeń odnaleziona jednostka to popularna Cataina, zwana również latającą łodzią.

Eksperci zajmujący się sprawą odnalezienia wraku przypuszczają, że wodnosamolot najprawdopodobniej rozbił się w wodach jeziora i dlatego znalezisko objęto ochroną jako mogiłę wojenną.

stream_img

Trzeba pamiętać, że w okresie II Wojny Światowej jednostki tego typu były niezwykle powszechne w tym regionie. W latach 1941-1945 RAF Castle Archdale w hrabstwie Fermanagh odegrało ważną rolę jako baza latających łodzi. To właśnie za ich pomocą zapewniano ochronę i bezpieczeństwo alianckim konwojom na Atlantyku.

Miejsce zostało wstępnie przebadane przez członków Charts Special Interest Group (CSIG) w 2018 r. W wyniku tych prac wykryto i zgłoszono anomalię, która została zakwalifikowana jako wrak samolotu. Obiekt znajduje się na głębokości ok. 45 metrów w akwenie Lower Lough Erne.

_107737041_05965140-2bbd-48da-9b9d-3928cc523dab

„Możliwość badania szczątków wodnosamolotu jest niezwykle interesująca zarówno dla historyków zawodowych, jak i amatorów. Biorąc pod uwagę, że nadal istnieje możliwość znalezienia na miejscu ludzkich szczątków i niewybuchów, poprosimy ludzi o uszanowanie tego miejsca objętego teraz szczególną ochroną. Nie mam wątpliwości, że w Lough Erne możemy znaleźć kolejne, jeszcze bardziej ekscytujące podwodne odkrycia archeologiczne.” – powiedział Rory McNeary, archeolog morski z Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs.

Stanowisko będzie dalej badane i kto wie? Może uda się napisać brakujący rozdział w historii „latających łodzi” podczas II Wojny Światowej. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość odnalezienia i identyfikacji ludzkich szczątków załogi.

Źródło: northernireland.gov.uk
[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 4, 2019 19:55

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019