Zakrzówek zamknięty dla nurków?!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 9, 2019 16:08

Zakrzówek zamknięty dla nurków?!

Bardzo alarmujące informacje napływają z Krakowa. Okazuje się, że zarówno plażowicze, jak i nurkowie, mogą utracić dostęp do legendarnego nurkowiska jakim jest Zakrzówek. Wszystko w związku z pracami rewitalizacyjnymi, jakie mają ruszyć w tym miejscu w czerwcu lub lipcu bieżącego roku. Zakładają one całkowite zamknięcie akwenu dla plażowiczów i nurków.

Interpelację do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, skierował już w tej sprawie radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Sobieraj. Radny z zawodu jest strażakiem i zdaje się doskonale rozumieć, jak duże znaczenie dla nurków ma akwen na Dębnikach, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy przeżywa prawdziwe oblężenie.

W swojej interpelacji wskazuje nie tylko na unikalność Zakrzówka jako akwenu samego w sobie, ale również na szerokie wykorzystanie go w środowisku nurkowym. Od rekreacyjnych nurkowań, przez szkolenia, po rozwój lokalnych szkół nurkowania, a także podstawowy akwen treningowy dla nurków straży pożarnej z JRG4. W przypadku zamknięcia, wszystkie wymienione wyżej grupy, poważnie odczują brak dostępu do Zakrzówka.

Jak podkreśla sam radny Sobieraj, interpelacja nie ma na celu wstrzymania prac rewitalizacyjnych, na które wszyscy czekają od lat, a jedynie takie ich przeprowadzenie, by etapami wyłączać kolejne części Zakrzówka, ale by przez cały czas miejscami był on otwarty.

Niestety informacje napływające z Zarządu Zieleni Miejskiej nie napawają optymizmem. Pierwszy etap prac na Zakrzówku zakłada zabezpieczenie ścian kamieniołomu, a co za tym idzie czyni cały obiekt placem budowy i wyłącza jakikolwiek dostęp osób postronnych.

„To warunek konieczny. Musimy wypowiedzieć umowę dzierżawcy i pozbyć się wszystkich zabudowań przylegających do ścian. Nie wyobrażam sobie, żeby przy zabezpieczeniu ścian kamieniołomu, w warunkach, kiedy mogą się odłamać większe fragmenty skał, było możliwe wejście na ten teren. Musi być zapewnione pełne bezpieczeństwo. Nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za ewentualne wypadki” – powiedział Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej

Prace zabezpieczające ściany kamieniołomu mają potrwać do końca 2019 roku, a możliwe, że przeciągnął się również na rok 2020. Następnie w ciągu roku ma zostać zbudowane kąpielisko. W sumie projekt zakłada brak dostępu do Zakrzówka aż do 2023 roku. Oczywiście, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem…

Źródło: krknews.pl
Foto: wikipedia.org CC BY 4.0

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 9, 2019 16:08

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN