Trzy nowe wraki w pobliżu Kołobrzegu! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 14, 2018 18:48

Trzy nowe wraki w pobliżu Kołobrzegu! – video

Naukowcy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odkryli trzy nieznane wcześniej wraki. Pracownicy muzeum już od dwóch lat eksplorują wody Bałtyku, co zaowocowało pozyskaniem wielu eksponatów. Po otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu ,,Ochrona zabytków archeologicznych”, mogą realizować prace w ramach programu „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP.” .

Tym razem jednostki badawcze „Echo 2” – hydrograficzno-pomiarowa i „Saracen II” – pomiarowo-nurkowa, z pracownikami Muzeum Oręża Polskiego na pokładzie eksplorują tereny w okolicy Podczela, znajdujące się na wschód od lokalizacji przebadanej w zeszłym roku. To właśnie tutaj natrafiono na nieznane wcześniej wraki trzech jednostek.

Odkryli 3 wraki okrętów u wybrzeża KołobrzeguWraki trzech okrętów odkryli u wybrzeża Kołobrzegu archeolodzy z Muzeum Oręża Polskiego. To kolejny sukces realizowanego przez placówkę programu badawczego „Wraki Kołobrzegu”. Podwodne prace poszukiwawcze prowadzone są już od dwóch lat.

Opublikowany przez TVP3 Szczecin Środa, 5 września 2018

„Podczas prac zostały znalezione 3 nowe stanowiska wrakowe. Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej, konfliktu o zasięgu światowym, który trwał w latach 1756-1763. W 1757 roku do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 roku podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną (jak na tamte czasy) operację desantową.” – czytamy w komunikacie na stronie muzeum

Wody na wysokości Bagicza i Podczela skrywają wiele niezbadanych tajemnic. Wszystko dlatego, że od zakończenia II Wojny Światowej, ten rejon był zajmowany przez wojska radzieckie, które ogłosiły go strefą zamkniętą. Od momentu rozpoczęcia prac przez muzeum, powoli odsłaniane są kolejne fragmenty skrywanej na dnie historii, jak chociażby wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine, odkryty w 2017 roku.

,,Nie można wykluczyć że na badanym w 2018 roku przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obszarze na wysokości Podczela znajdują się artefakty, pochodzące z czasów wojny siedmioletniej (lata 1756-1763.). Należy zaznaczyć, że relikty wielkiej XVIII-wiecznej akcji desantowej to nie lada gratka dla historyków i archeologów, rzadko spotykana w światowych kolekcjach. Poza tym to fragment naszej, lokalnej – pomorskiej i kołobrzeskiej historii, który rozpala wyobraźnię oraz nadal czeka na odkrycie. Czy w Podczelu natrafimy na skarby sprzed 300 lat ? Czas pokaże. Już wiemy że mamy 3 nowe stanowiska wrakowe, teraz staramy się ustalić z jakich one pochodzą czasów” – powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Akcja Wraki Kołobrzegu odbywa się pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Źródło: muzeum.kolobrzeg.pl

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 14, 2018 18:48

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama