W ostatnim czasie na USA doszło do kilku śmiertelnych wypadków wśród osób oddających się snoorklowaniu. Elementem łączącym wszystkie zdarzenia, było wykorzystanie podczas nurkowania charakterystycznych pełnych masek, które w ciągu ostatnich lat zyskały ogromną popularność na całym świecie i doczekały się tym samym niezliczonej ilości podróbek.
Na wyspie Maui na Hawajach, już trzy osoby poniosły śmierć w wyniku niemal identycznego zdarzenia – snoorklowania w pełnej masce. Taka sytuacja nie mogła pozostać niezauważona i lokalne służby wszczęły śledztwo w tej sprawie. O ile śledczy wciąż czekają na raporty dotyczące przyczyny śmierci, to pewne obawy o bezpieczeństwo wzbudziła konstrukcja masek.
Heidi Williams, partnerka jednej z ofiar, która zginęła podczas korzystania z maski stwierdziła, że jej chłopak był doświadczonym pływakiem i ratownikiem. Teraz rozważa podjęcie prawnych kroków przeciwko producentowi masek.
[blockquote style=”2″]„Cały czas nie mogę zrozumieć jak to się stało. Jako przyczynę śmierci podano utonięcie.” – powiedziała Williams.[/blockquote]
Krytycy maski pełnotwarzowej, o której mowa twierdzą, że jej konstrukcja prowadzi do nagromadzenia wewnątrz dwutlenku węgla, co u części osób może prowadzić do dezorientacji lub nawet utraty świadomości.
[blockquote style=”2″]„Osoby, które sięgają po tę maskę, to w większości ludzie nie czujący się komfortowo w wodzie. Od 2-3 lat, kiedy maska pojawiła się na rynku, kupują ją głównie osoby początkujące. Możliwe, że trzeba przeprowadzić więcej testów.” – twierdzi Mark Stanley, właściciel Bamboo Reef Dive Centers w San Francisco[/blockquote]
Stanley zwrócił również uwagę, że tacy użytkownicy są bardziej podatni na ataki paniki czy hiperwentylację.
[blockquote style=”2″]„Oddychasz z całych sił, ale odnosisz wrażenie, że powietrze wcale nie dociera do ciebie. Myślę, że bardziej niż sama maska, znaczenie mają tutaj indywidualne predyspozycje każdej z osób.” – powiedział podczas demonstracji maski i sposobu w jaki działa.[/blockquote]
Jak się okazuje snoorkling jest wiodącą przyczyną śmiertelnych wypadków na Hawajach. Departament zdrowia podaje, że pomiędzy 2007 a 2016 rokiem zginęło 156 turystów, którzy postanowili skorzystać z tej aktywności. Jednak w ciągu niedawnych 13 dni, było to aż 9 osób, stąd niepokój władz i chęć odnalezienia przyczyn.
Źródło: ktvu.com
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]