Wyprawa do żwirowni z GEPN

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 22, 2012 18:25

Wyprawa do żwirowni z GEPN

Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska zaprasza na kolejną pasjonującą wycieczkę nurkową w poszukiwaniu ciekawych miejsc województwa Mazowieckiego. Tym razem celem będą okolice Pułtuska, a konkretnie wieś Gnojno znajdująca się na północ od miasta.

Zbiornik Gnojno jest dużym wyrobiskiem pożwirowym. Ma długość ok. 1km i szerokość 300-600m. Jego początki sięgają lat ’60 XX w. a żwir i piasek tam wydobywane posłużyły do budowy znacznej części Bródna i kawałka Ursynowa. Materiał był transportowany drogą wodną, poprzez Narew i Kanał Żerański.

Po zakończeniu eksploatacji był rodzajem ogromnej zatoki, częściowo odgrodzonej od rzeki długą, wąską, wysoką wyspą. Spokojny nurt, znaczna głębokość i twarde podłoże, połączone z czystą, dobrze natlenioną wodą, przez wiele lat stworzyły znakomite warunki do sadzowego podchowu narybku sandacza. Wszystko skończyło się w latach osiemdziesiątych. Usypano wał w północno-wschodnim przesmyku, zostawiając tylko wąskie połączenie z rzeką na południowej stronie wyrobiska. W ten sposób powstał zbiornik wody stojącej. Bardzo czystej i bardzo rybnej.

Niestety, rabunkowa eksploatacja z początku lat dziewięćdziesiątych połączona z kłusownictwem, w dość szybkim tempie doprowadziła do radykalnego zubożenia ichtiofauny. W niewiele mniejszym stopniu przyczynili się do tego również wędkarze.

Według informacji na stronach wędkarskich głębokość waha się od 1,5 metra do około 10 metrów w zatoce w okolicach wysepki. Średnia głębokość to 3-4 metry.

Więcej informacji znajdziecie na www.gepn.pl i facebook.com/GEPN.POLSKA

Źródło: Organizator

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 22, 2012 18:25

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama