Trzy lata w tureckim więzieniu za pamiątkę z wakacji?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 24, 2017 11:29

Trzy lata w tureckim więzieniu za pamiątkę z wakacji?

Obywatel Wielkiej Brytanii podczas wakacji wpakował się w nie lada tarapaty. Przez swoją nierozwagę może może wylądować w tureckim więzieniu na trzy lata! Wszystko przez pamiątkę, jaką wyłowił podczas nurkowania, a którą postanowił zabrać z powrotem na Wyspy Brytyjskie.

Kierowca kartki – 52-letni Toby Robyns został aresztowany na lotnisku, kiedy wspólnie z żoną i dwójką synów, kierował się już do powrotnego samolotu z wakacji. Rodzina zatrzymanego, która musiała na to patrzeć, była przerażona. Wszystko przez monety, które Brytyjczyk znalazł podczas nurkowania, a które w jego bagażu podręcznym odkryli celnicy.

Aresztowany został poinformowany, że znalezione u niego monety to artefakty historyczne i stanowią zabytek. W związku z powyższym, brytyjskiemu kierowcy karetki został postawiony zarzut „odnalezienia tureckich zabytków i nie poinformowania władz”. Podobne przestępstwo w tym kraju, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Z informacji jakie możemy znaleźć w mediach, niewiele całą sytuację zmienia nieświadomość popełnianego czynu. Toby Robyns znalazł 13 złotych monet, które planował zabrać do domu jako pamiątkę. W okolicy, gdzie spędzał wakacje Brytyjczyk, znajduje się ok. 25 wraków pochodzących z okresu pomiędzy IV a XVI wiekiem.

Będąc na nurkowaniu za granicą, warto zorientować się w lokalnych przepisach, a o podobnym znalezisku, na pewno warto powiadomić miejscowe władze. Nasza „pamiątka z wakacji” może okazać się wyjątkowo cennym skarbem, który przekazany np. archeologom, zaprowadzi ich do ciekawego miejsca, a nie nas do więzienia.

Źródło: thesun.co.uk

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 24, 2017 11:29

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020