Odyssey Marine Exploration walczy o prawa do skarbu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 28, 2017 19:32

Odyssey Marine Exploration walczy o prawa do skarbu

Znana amerykańska firma zajmująca się eksploracją i wydobyciem – Odyssey Marine Exploration, stara się o prawa do olbrzymiego ładunku srebra, znajdującego się we wraku statku SS „Mantola”. Jednostka zatopiona w czasie I Wojny Światowej została odnaleziona podczas poszukiwań prowadzonych przez pracowników firmy Odyssey w 2011 roku.

Właśnie w 2011 roku Odyssey Marine Exploration zawarło porozumienie z brytyjskim departamentem transportu, na mocy którego firma z Florydy, miała otrzymać 80% wydobytego ładunku. Umowa pomiędzy obiema stronami wygasłą jednak we wrześniu 2015 roku i teraz Amerykanie próbują uzyskać wyłączne prawa do zawartości ładowni SS „Mantola”. Nie jest to przejaw pazerności Odyssey, a jak informują amerykańskie media, brytyjskie władze nie zawierają już podobnych umów.

Statek 4 lutego 1917 roku wypłynął z Londynu do Kalkuty z ładunkiem 600 tys. uncji srebra w postaci 536 sztabek. Ówczesna wartość wynosiła £110 tys. Dzisiaj wartość sztabek szacuje się na ok. £12 mln. 8 lutego jednostka została zauważona, a następnie storpedowana przez niemiecki okręt podwodny SM U-81. Nikt z załogi i pasażerów nie zginął w wyniku ataku, jednak 7 osób utonęło, po tym jak ich wywróciła się ich szalupa. Pozostałych uratowała załoga HMS Laburnum.

W 2011 roku wrak SS „Mantola” został odnaleziony przez Odyssey Marine Exploration. Statek został zidentyfikowany po odnalezionym dzwonie okrętowym (obecnie znajduje się w Norwich, UK), który wydobyto dzięki zdalnie sterowanemu robotowi typu ROV. Znaleziska dokonano wykorzystując sonar MAK-1M (deep-tow low frequency sonar system), ok. 300 Mm na zachód od wejścia do kanału La Manche. Wrak znajduje się na głębokości 2500 metrów. Co ciekawe w odległości zaledwie 150 km od innego, również niezwykle cennego wraku, brytyjskiego frachtowca SS „Gairsoppa”.

Źródło: xjs.us, shipwreck.net

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 28, 2017 19:32
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

8 − 2 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1