Nurkowanie w jaskiniach Tatr – trawers w jaskini Miętusiej – video

Dodane przez Mateusz Popek Marzec 16, 2017 13:25

Nurkowanie w jaskiniach Tatr – trawers w jaskini Miętusiej – video

Projekty nurkowe w jaskiniach tatrzańskich wykonywane są bardzo rzadko. Związane to jest z wyjątkowymi trudnościami w dotarciu do syfonów. Wspinacza, zjazdy i wchodzenie po linach, czołganie się, zaciski i wiele innych to czynniki, które zniechęcają większość nurków do takich działań. Niewielka grupa taterników jaskiniowych i speleonurków wykonuje takie akcje. Są one możliwe tylko dzięki sprawnemu i zgranemu zespołowi, który może dotransportować ciężki sprzęt nurkowy do jaskini.

Tak też było w przypadku jaskini Miętusiej i projektu przenurkowania z Ciasnych do Wielkich Kominów. (teraz czas na spojrzenie na plan jaskini) W latach 90’ N. Ziober połączył oba te ciągi syfonalne jednak literatura milczy o tym czy ktoś wykonał pełny trawers z wejściem w Ciasnych i wyjściem w Wielkich Kominach. Tego wyzwania podjęła się grupa grotołazów i nurków ze speleoklubów z Bielska Białej i Warszawy. Podczas pierwszego dnia zespół zaniósł cały sprzęt na dno Ciasnych Kominów. Następnie drugiego dnia akcji odbyło się nurkowanie i retransport sprzętu z jaskini. Ogromny wysiłek grotołazów zakończył się sukcesem i akcja poszła zgodnie z planem.

Więcej o tym projekcie będziecie mogli przeczytać w drugim numerze Magazynu Divers24. Natomiast teraz warto obejrzeć film przybliżający klimat akcji jaskiniowej.

mietusia0002

Dziękuję wszystkim którzy uczestniczyli w akcji:

Asia Micherdzińska
Asia Siwirska
Dorota Zakrzewska
Rafał Stańczuk
Sławek Heteniak
Herbert Namirski
Michał Smaga
Michał Schwann
Kamil Kwiatkowski

mietusia0003

Dodane przez Mateusz Popek Marzec 16, 2017 13:25

1 komentarz

  1. Tomasz Maj 12, 06:37

    Świetna sprawa. Szkoda tylko że u nas nie ma więcej jaskiń z chęcią zrobiłbym kursik :(

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń