Pierwsze ujęcia zawalonego Azure Window – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 12, 2017 15:32

Pierwsze ujęcia zawalonego Azure Window – video

8 marca informowaliśmy o przykrym zdarzeniu, jakie miało miejsce na maltańskiej wyspie Gozo. Chodzi oczywiście o zawalenie się legendarnego łuku „The Azure Window”. Formacja skalna była wizytówką, symbolem i jednym z najcenniejszych obiektów dla miejscowej społeczności. Niestety to co natura dała, sama również postanowiła odebrać.

Na powierzchni po łuku nie ma już śladu, jednak dla nurków świat się nie kończy na powierzchni. Wprost przeciwnie, tam się tylko zaczyna, a najciekawsze jak zwykle ukryte jest pod taflą wody. Nie musiało więc minąć zbyt wiele czasu, by na gruzach Azure Window, przeprowadzono pierwsze nurkowania. Zwłaszcza, że wszyscy byli ciekawi tego, co znajduje się teraz na dnie.

W sieci pojawił się już pierwszy materiał video z nurkowania, dokumentującego obecny stan pozostałości po skalnym łuku. Jego autorem jest George Vassallo, który postanowił osobiście sprawdzić co kryje na dnie Zatoka Dwejra, w miejscu gdzie niegdyś stał największy symbol Gozo. Według informacji podanych przez Times of Malta, video nagrano dzisiejszego ranka.

Niegdyś budzące zachwyt, odwiedzane przez miliony turystów i uwieczniane na niezliczonej ilości fotografii i filmów. Dziś Azure Window to smutne wspomnienie tego, czym było jeszcze do środy 8 marca 2017 roku.

Vassalo podzielił się również z dziennikiem swoimi spostrzeżeniami, co do kolejności zdarzeń. Według niego filar zawalił się jako pierwszy. Wszystko za sprawą pogorszenia się stanu jego wewnętrznej części.

Pierwsze fragmenty łuku widoczne są już na głębokości 10 metrów, a następnie ciągnął się aż do głębokości 50 metrów. Mimo tymczasowego zakazu nurkowań, na miejscu dzisiejszego ranka można było spotkać wielu płetwonurków szykujących się do zanurzenia.

Źródło: timesofmalta.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 12, 2017 15:32

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych