Nurkowanie z pasją – smak podwodnej podróży

Dodane przez Kornelia Topor-Pustelnik Luty 2, 2017 15:54

Nurkowanie z pasją – smak podwodnej podróży

Pierwszy raz zostałem zaproszony na prezentację do szkoły przez tak młodych słuchaczy. Lubie opowiadać o nurkowaniu i o tym, jak wygląda życie po drugiej stronie lustra wody. Jednak dla dzieciaków z klas II podstawówki trzeba się postarać inaczej, by nie zanudzili się i nie pozasypiali. Zależało mi na tym, by rozbudzić w nich ciekawość i przekazać trochę wiedzy. Może rosną nam przyszli nurkowie? W każdym razie było mnóstwo pytań, dotykania sprzętu i nauki w praktyce, czym jest np. grawitacja. Poniżej zamieszczamy wpis, będący podsumowaniem tej wizyty, a który pojawi się w gazetce szkolnej.

Każdy ma jakieś marzenia. Ich realizacja zależy od determinacji, odwagi, pokonania różnych lęków, przeszkód i napotykanych przeciwności.

Pasją naszego gościa, pana Wojciecha Zgoły jest nurkowanie. Okazało się, że pan Wojtek propaguje nurkowanie na co dzień, jest bowiem niezależnym publicystą, związanym obecnie z największym portalem nurkowym w Polsce – divers24.pl, a także od 2008 roku prowadzi swoją autorską stronę dive-adventure.eu.

IMG_9840

Pan Wojtek Zgoła odwiedził Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Golinie 26 stycznia 2017r., a swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z uczniami klas drugich. Wszyscy z zapartym tchem (uczniowie i nauczyciele) oglądaliśmy zdjęcia i filmy, które podróżnik wykonał na różnych kontynentach podziwiając piękno podwodnego świata.

Mieliśmy możliwość poznać potężny ekwipunek nurka. Niejednemu przyszło na myśl, że po ubraniu tych wszystkich neoprenów, rurek, butli, masek itd. człowiek wygląda jak kosmonauta albo kosmita. Pewnie świadomość, że cały ten sprzęt waży ok 30 kg odebrała by chęć do nurkowania, na szczęście w wodzie jest on lekki i dzięki temu nurkowanie może być przyjemnością. Ale nie tylko…

IMG_9872

Nasz gość pokazał nam też inną stronę swojej pasji. Okazało się, że nurkowanie może być pracą, np. dla archeologów podwodnych czy nurków zawodowych. Może też służyć ochronie środowiska. Każdy z nas widzi to, co jest wokół. Rodzice i nauczyciele uczą dzieci, że nie wolno rzucać śmieci byle gdzie. Jednak często zdarza się, że będąc nad wodą, pływając na łódce, ludzie wrzucają do wody śmieci myśląc, że nikt tego nie widzi, a jak nikt nie widzi, to nic nie szkodzi.

Dzięki nagraniu wykonanemu w trakcie jednej z akcji oczyszczania Jeziora Dominickiego, uświadomiliśmy sobie rangę zaśmiecania wód oraz trud usuwania tych śmieci. Już nigdy nikt z nas nie wyrzuci do jeziora puszki po napoju.

IMG_9821

Spotkanie z podróżnikiem stało się okazją do rozbudzenia zainteresowań naszych uczniów. Zadawali oni mnóstwo pytań, a dyskusje na temat nurkowania trwały jeszcze następnego dnia.

Bardzo dziękujemy za przyjazd do naszej szkoły i życzymy kolejnych fantastycznych podwodnych podróży.

Kornelia Topor-Pustelnik

„Dziękuję Centrum Nurkowemu Płetwal z Chyb za darmowe wypożyczenie butli – Wojciech Zgoła”

Dodane przez Kornelia Topor-Pustelnik Luty 2, 2017 15:54

1 komentarz

  1. ja Luty 14, 23:09

    Rewelacja! Dzieciaki zachwycone! Dziękujemy

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń