Kilka lat temu, plastikowy zamek pokazał się na rynku i większość producentów skafandrów nurkowych, umieściła go w swojej ofercie. Pierwszy był zamek TiZip i jego najmocniejszy model – MasterSeal 10 z wytrzymałością ciśnienia do 0,5 bar. Ti Zip ma też w swojej ofercie do skafandrów nurkowych, słabszą wersję MasterSeal 6, z wytrzymałością ciśnienia do 0,2 bar.
Materiały wykorzystane do produkcji to:
- elementy suwaka – Poliamid/stal
- taśmy – Poliester
- powłoka taśmy – Poliuretan
Jakiś czas później pokazał się plastikowy zamek firmy YKK Aquaseal®
- 5 z wytrzymałością ciśnienia 0,05bar
- 10 z wytrzymałością ciśnienia 0,3bar
Materiały wykorzystane do produkcji są takie same, jak w zamkach TiZip, natomiast YKK bardzo rozszerzyło swoją ofertę na „główki” zamków. Według mnie najlepszą opcją jest doczepiony przewód. T-bar, albo bardzo podobny uchwyt w TiZip ciężko schować pod zamkiem zabezpieczającym, potrafi czasem zaczepić się o pas, jacket, uprząż… i spowodować rozpięcie.
Ważne! Zamki YKK Aquaseal® według producenta, nie są przeznaczone do suchych skafandrów!
YKK daje nam wybór/opcje, zabezpieczenia zamka przed rozerwaniem, dodając ogranicznik na dole, górze, na dole i górze, albo jego brak. Osobiście wolę jak nie ma tego ogranicznika z pod którego ciężko nieraz wysunąć główkę zamka.
W zamkach TiZip najczęstszym problemem były rozwarstwiające się taśmy, uważam, że 90% tych problemów wynikało z nieprawidłowego montażu, o czym można poczytać na grupie. YKK ma inny proces technologiczny zgrzewania taśm co widać na zdjęciu. Jak na razie nie spotkałem się z rozwarstwianiem w tych zamkach.
Długość zamka plastikowego, mierzymy tak samo jak zamki metalowe, czyli długość ząbków z końcówkami a nie długość taśm. Ogólnie nie ma standardowych długości, zamki robione są pod danego klienta. Minimalna długość zamka to 15cm maksymalna 10 metrów, w skafandrach nurkowych najczęściej spotykane długości to 81 cm, 86 cm, 91 cm, 96 cm.
Regularne czyszczenie wodą i zastosowaniu odpowiedniego środka smarnego jest zalecane w celu uniknięcia uszkodzenia… wbrew temu co mogłoby się wydawać, plastikowe zamki są bardzo odporne na uszkodzenia, jak widać na zdjęciu nie straszny im piach, Nasze skafandry z plastikami zrobiły w takich warunkach grubo ponad dwa tysiące nurkowań i nigdy nie były regularnie czyszczone, jak zalecają producenci (nie polecam takiego traktowania). Natomiast bardzo ważny jest sposób przechowywania. Robimy to z suwakiem całkowicie zamkniętym, uważając, aby nie zginać. Przechowywanie w pozycji otwartej przez dłuższy okres może spowodować wygięcie/odkształcenie suwaka!
Post oryginalnie został opublikowany w grupie „Shell skafandry nurkowe”.