Hranicka Propast najgłębszą zalaną jaskinią na świecie! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 29, 2016 17:26

Hranicka Propast najgłębszą zalaną jaskinią na świecie! – video

W miniony wtorek 27 września nastąpiło to, na co wiele osób czekało i liczyło od dawna. Znajdująca się w Czechach jaskinia Hranicka Propast została najgłębszą zalaną jaskinią na świecie. Eksploracja prowadzona z wykorzystaniem zdalnie sterowanego robota ROV pozwoliła określić jej głębokość na 404 metry! To więcej o 12 metrów od dotychczasowej rekordzistki, włoskiej jaskini Pozzo del Merro.

Ten wynik, to niewątpliwy sukces i coś, na co polskie (i nie tylko) środowisko nurkowe czekało od dawna. Przez kilka ostatnich sezonów relacjonowaliśmy kolejne postępy prac polsko-czeskiego zespołu nurków, którzy dokładali wszelkich starań by dotrzeć do dna jaskini.

Hranicka Propast – the deppest flooden cave in the worldHave you already seen an article in National Geographic?

Opublikowany przez GRALmarine extreme diving expedition support na 29 wrzesień 2016

Oczywiście projekt nie zyskałby takiego rozgłosu w naszym kraju gdyby nie nasi rodacy mający olbrzymi wkład w osiągnięty rezultat. Oprócz Krzysztofa Starnawskiego, który był wiodącą postacią robiąc co mógł, by za każdym podejściem przesunąć głębokość jaskini o kolejne metry, należy wspomnieć również o Bartłomieju Gryndzie z GRALmarine – konstruktorze pojazdu ROV, który dotarł do dna Hranickiej Propasti oraz Marcinie Jamkowskim odpowiedzialnym m.in. za dokumentację foto.

Wszystko rozpoczęło się w 1999 roku, kiedy Krzysztof Starnawski przybył do Hranickiej po raz pierwszy. Budowa jaskini wskazywała na to, że może ona sięgać niezwykle głęboko i jak widać te przeczucie potwierdziło się. Jednak pomiędzy pierwszym nurkowaniem a finalnym ustaleniem głębokości, miało miejsce wiele kroków godnych uwagi.

14500524_1765764573640652_8996720102153096668_o (1)

W 2014 roku Starnawski osiągnął głębokość 200 metrów i na początku wziął to za ostateczne dno jaskini. Jednak okazało się, że to nie koniec tej niezwykłej podróży w głąb Hranickiej Propasti i jaskinia posiada zacisk, za którym czekają kolejne metry i jej faktyczne niezwykle oddalone dno. Optymizm wzbudziło sondowanie, gdzie przy głębokości 384 metrów zabrakło linki. Do rekordowej Pozzo del Marre brakowało ledwie 8 metrów, ciężko więc było nie robić sobie nadziei na niezwykły rezultat. Droga nie była jednak łatwa.

Na szczęście ciężka praca i kolejne podejścia zaowocowały w 2015 roku nurkowaniem na głębokość 265 metrów. Przeprowadzone wtedy sondowanie dna wykazało głębokość 370 metrów, co było za pewne wynikiem natrafienia na elementy, które spadły w głąb w trakcie poszerzania zacisku. Rok 2016 przyniósł w końcu długo oczekiwane rozwiązanie zagadki związanej z faktyczną głębokością Hranickiej Propasti. Dziś już pewny swego zespół eksplorujący czeską jaskinię może z dumą powiedzieć – udało się! Hranicka z dnem na głębokości 404 metrów została najgłębszą znaną zalaną jaskinią na świecie!

Foto: Marcin Jamkowski

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 29, 2016 17:26

2 komentarze

  1. Starnawski Wrzesień 29, 21:31

    Tomasz Andrukajtis, ty łosiu nawet nie potrafisz poprawnie nazwy polskiej firmy nurkowej napisać. GRALmarine pisze się tak !!!! ty sie weź za łopatę a nie za portal nurkowy ;)
    K.Starnawski

    • Tomasz Andrukajtis Author Wrzesień 30, 00:21

      Proszę Cię bardzo Krzysiu – poprawione. Kto by przypuszczał, że w tym wieku masz jeszcze takie oko do literek. Przypomnij się kiedyś, to dostaniesz od nas jakiś dyplom za nieocenione wsparcie ;)

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019