Inżynierowie z prestiżowej amerykańskiej politechniki Massachusetts Institute of Technology skonstruowali podwodny mikroskop. Urządzenie pozwoli na obserwację koralowców w ich naturalnym środowisku w niespotykenym dotąd wymiarze. Naukowcy liczą, że pozyskane informacje pozwolą lepiej zrozumieć i rozwiązać problemy raf koralowych, wynikające ze zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.
The Benthic Underwater Microscope, którego twórcą jest Andrew Mullena oraz jego koledzy z Scripps Institution of Oceanography w Kalifornii, pozwoli przyglądać się życiu najmniejszych nawet morskich organizmów, mierzących zaledwie kilka mikronów. Urządzenie swoim zasięgiem umożliwi prowadzenie badań do głębokości 100 metrów.
Mikroskop został zaprezentowany w magazynie Nature Communications, gdzie przybliżono jego możliwości, zastosowanie i sposób działania. Dzięki specjalnej elastycznej soczewce przypominającej ludzkie oko, urządzenie może błyskawicznie przenosić ostrość pomiędzy obiektami znajdującymi się w różnej odległości. Ważną funkcjonalnością jest również to, że mikroskop pozwala na obserwację i fotografowanie organizmów znajdujących się w ruchu.
Życie w morzach i oceanach jest uzależnione od raf koralowych. Choć może to wydawać się dziwne, gdyż znane nam rafy pokrywają ledwie 2% powierzchni morskiego dna. Nie mniej jednak aż 25% wszystkich organizmów egzystuje dzięki nim. W obliczu kryzysu klimatycznego jaki dotyka w ostatnich latach rafy, rosnącej temperaturze i ich blaknięciu, konieczne jest podjęcie działań, które zastopują ten proces.
Naukowcy liczą, że podwodny mikroskop stanie się ważnym narzędziem w walce o rafy koralowe, które pozwoli zatrzymać proces ich obumierania. Do tej pory był testowany podczas obserwacji koralowców i alg na Hawajach, dostarczając wielu ciekawych informacji.
Źródło: technologyreview.com