Każdy z nas, osób pracujących w sposób stały lub dorywczy w „branży nurkowej”, spotyka się z podobnymi problemami i barierami. Zależnie od reprezentowanej federacji są to zazwyczaj nieprzystające do polskiej rzeczywistości programy szkolenia, archaizmy zmuszające do realizacji w procesie nauczania ćwiczeń pochodzących jeszcze z poprzedniej epoki, długie procesy realizacji certyfikatów, konieczność zakupu materiałów szkoleniowych, których jakość i aktualność jest kompletnie nieadekwatna to ich ceny.
Obrazu całości dopełnia irracjonalny koszt certyfikacji i składek rocznych zmuszający do ciągłego szukania oszczędności – zazwyczaj kosztem długości trwania kursu, a w konsekwencji rezygnacją z ćwiczeń ratowniczych, które w powszechnym mniemaniu są najmniej atrakcyjne i zbędne (wystarczy spojrzeć na niską popularność kursów typu Rescue Diver).
Nie godząc się na taki stan rzeczy postanowiliśmy zaproponować szeroką, profesjonalnie zorganizowaną i kompleksową alternatywę powołując do życia International Diving Federation – platformę bezpiecznego rozwoju dla nurków i profesjonalnej współpracy biznesowej dla instruktorów.
Co nowego ?
Ścieżka rozwoju nurka rozbita została na system specjalizacji pozwalający każdemu, wedle własnych zainteresowań i upodobań, kreować swoją podwodną karierę. Mogliśmy sobie na to pozwolić wzbogacając każdy z poziomów zaawansowania (włącznie z OWD czy specjalizacjami takimi jak nurkowanie nocne, nitroxowe czy nawigacyjne) o obowiązkowe moduły ratownicze – dzięki czemu mamy pewność, że każda z certyfikowanych osób posiada umiejętności ratownicze i autoratownicze adekwatne do nurkowań do jakich została przeszkolona, nie odkładając tematu ratownictwa na później, na jeden stopień Rescue Diver, do którego większość nurków nigdy nie dociera.
Dzięki wprowadzeniu modułów ratowniczych od samego początku, i rozłożeniu w ten sposób obciążeń czasowych i fizycznych, udało nam się w program kursu Rescue wpleść zagadnienia i zajęcia praktyczne pozwalające zwiększyć zasięg nurka na tym poziomie zaawansowania do 30 metrów głębokości czyniąc ten kurs bardziej atrakcyjnym dla początkujących.
Rescue czy Deep ?
Temat, który od lat budzi w naszym kraju bardzo wiele kontrowersji to dylemat czy specjalizacja Deep Diver powinna być dostępna, wzorem większości federacji, przed szkoleniem Rescue. Rozumiejąc zarówno argumenty nurków chcących jak najszybciej podziwiać obiekty znajdujące się na wszystkich głębokościach dostępnych dla nurków rekreacyjnych (choćby Dłubanki na Hańczy czy Thistelgorma w Egipcie), argumenty instruktorów kierowanych rynkową konkurencją jak i mając na względzie nasze hasło przewodnie – Safety First! – wypracowaliśmy model, który daje nurkowi możliwość podjęcia świadomego, bezpiecznego wyboru.
Decydując się na odbycie w pierwszej kolejności szkolenia Deep Diver adept zrealizuje również ćwiczenia z zakresu ratownictwa, decydując się zaś na szkolenie Rescue (wariant przez nas preferowany) zwiększy swój zakres uprawnień do 30 metrów (a więc o jedyne 10 metrów mniej niż na poziomie Deep). Oba stopnie łącznie konieczne są jednak do wejścia na poziom Master Diver, spinający wszystkie umiejętności rekreacyjne w jedną całość i otwierający drogę do szkoleń technicznych bądź divemasterskich / instruktorskich.
Wartym odnotowania jest fakt, że nacisk jaki kładziemy na rozwój umiejętności ratowniczych zaowocował nawiązaniem oficjalnego partnerstwa z DAN – organizacji jednoznacznie kojarzonej z bezpieczeństwem i dobrą praktyką nurkową.
Divemaster, czyli zostać profesjonalistą !
Wejście na poziom przewodnika nurkowego IDF nie jest wcale proste, uważamy bowiem że nie może być drogi na skróty wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi ponoszenie odpowiedzialności za innych ludzi. Divemaster IDF to przede wszystkim bardzo zaawansowany nurek, obyty w nurkowaniu z zestawem dwubutlowym, biegły w nurkowaniu z wykorzystaniem nitroxu oraz uprawniony do nurkowania na głębokość 50 metrów z dekompresją powietrzną.
Samo szkolenie divemasterskie to głównie dydaktyka i nauka pracy z ludźmi, gdyż komplet umiejętności „rekreacyjnych” kandydat uzyskuje na poziomie poprzedzającym – wspomnianym już Master Diver. Programom „od zera do Divemastera” mówimy w IDF stanowcze Nie! Safety First!
Jak zostać instruktorem IDF ?
Jeżeli jesteś już instruktorem innej federacji możesz wziąć udział w procedurze cross-over, gdzie podczas sesji teoretycznej zapoznany zostaniesz ze standardami i programami szkolenia naszej federacji, podczas sesji praktycznej zaś zweryfikowane zostaną umiejętności praktyczne pod kątem bezpiecznego prowadzenia szkoleń na poziomach, na które aplikujesz.
Jeżeli instruktorem jeszcze nie jesteś zapraszamy Cię na kurs, podczas którego posiądziesz umiejętności do prowadzenia szkoleń na, wyżej opisanym, poziomie Scuba Diving Instructor. Najbliższe tego typu szkolenie odbędzie się jesienią.
Zarówno jedna jak i druga procedura zakończona jest podpisaniem profesjonalnej umowy o współpracy, w sposób jasny i klarowny określającej obustronne prawa i obowiązki – tak federacji jak i instruktora.
[dzs_video source=”https://divers24.pl/wp-content/uploads/2015/10/dive-logofinal.mp4″ config=”skinauroradefault” height=””]
Zainteresowany? Skontaktuj się z biurem IDF!
Źródło: International Diving Federation