Wystarczy przejechać jedynie 230 km z Warszawy i jeszcze mniej, bo 130 km z Trójmiasta żeby cieszyć oczy ławicami okoni, czystą wodą i wspaniałymi widokami na powierzchni. Półwysep i miejscowość Kretowiny to zrewitalizowany spot nurkowy, do odwiedzenia którego zaprasza baza nurkowa Narie Scuba Club.
Baza mieści się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Krecik” w miejscowości Kretowiny (gm. Morąg). Budynek bazy został odnowiony po sezonie letnim w 2014 roku i teraz, aby dostać się do jeziora wystarczy zejść tylko po kilku schodkach. Dzięki bliskości parkingu jak również bazy noclegowej przyjezdni nurkowie nie muszą daleko nosić swojego sprzętu. W razie potrzeby istnieje również możliwość wypożyczenia ekwipunku na miejscu.
Samo jezioro ma powierzchnię prawie 1300 hektarów. Głębokość przekracza miejscami 40 m a woda zaliczana jest do II klasy czystości. W sezonie letnim widoczność sięga ok. 3-4 m, a poza sezonem „wizura” przekracza 6 m. Na całym obszarze akwenu porozrzucanych jest w sumie 19 wysp, a jedna z nich – Goła Kępa, znajduje się vis a vis bazy Narie Scuba Club. Flora otaczająca wyspę tworzy niespotykany w polskich jeziorach podwodny krajobraz.
W najbliższej okolicy bazy znajdują się 3 podwodne platformy. Najgłębsza z nich umiejscowiona jest na 10 m głębokości, a więc stanowi doskonałe miejsce szkoleniowe. Ciekawe ukształtowanie dna pozwala też na doskonalenie umiejętności posługiwania się kompasem, co dla niektórych może stanowić spore wyzwanie.
Po przejściu na drugą stronę tafli wody, można spotkać takie ryby jak szczupaki, liny, sielawy, płocie, miętusy, leszcze, węgorze, sumy, wzdręgi i pływające dużymi ławicami w pobliżu Gołej Kępy okonie. Cierpliwi mogą liczyć na pokaźne sandacze, a najlepszym dowodem na czystość wody w jeziorze jest obecność raków.
Baza Narie Scuba Club zapewnienia odwiedzającym pełen pakietu usług, którego oczekiwać byśmy mogli po nowoczesnym, dobrze zorganizowanym nurkowisku. Do dyspozycji odwiedzających pozostają łódki i kajaki, którymi możemy zrobić wstępny rekonesans okolicy, lub zwyczajnie zrelaksować się pomiędzy nurkowaniami.
Na miejscu możemy wypożyczyć sprzęt nurkowy czy też podnieść kwalifikacje pod okiem doświadczonego instruktora. Dodatkowo przy bazie prowadzona jest restauracja z pysznym swojskim jedzeniem oraz przytulny odnowiony w tym roku hotelik z kilkunastoma miejscami noclegowymi. W skrócie – wszystko to, co tak naprawdę jest potrzebne do szczęścia nurkowi i osobom towarzyszącym.
Od maja baza otwarta jest przez cały tydzień, a na miejscu przez cały czas do dyspozycji gości pozostaje instruktor nurkowania. Poza sezonem można umówić się z właścicielami na nurkowanie w konkretnym terminie. Dla osób, którym 40 metrów na Narie nie wystarcza organizowane są wyjazdy na pobliskie jezioro Wuksniki, oferujące głębokość prawie 70 m.
Osoby, które odwiedzą Narie Scuba Club i nie posiadają żadnego doświadczenia związanego z nurkowaniem, mogą skorzystać z opcji intro nurkowego. Również dla takich osób Kretowiny będą bardzo atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. W okolicach Narie znajdują się lasy, piękne trasy spacerowe i rowerowe, stadnina koni, szkółka windsurfingowa, a po drugiej stronie półwyspu – plaża z niewielką stanicą.
Dzięki sporemu zaangażowaniu właścicieli Narie Scuba Club, po kilku latach zastoju w okolica znowu zaczyna tętnić życiem. Jeżeli planujecie nurkowy wypad, warto wziąć je pod uwagę i zabrać rodzinę lub paczkę znajomych na niezapomniany wypad nad polskie jeziora.
Odległość od wybranych miast: Warszawa – 230 km, Trójmiasto – 130 km, Olsztyn – 50 km,
Ostróda – 30 km, Morąg – 12 km.
Jezioro Narie
Lokalizacja – Pojezierze Iławskie, gmina Morąg
Głębokość maksymalna – 45 m
Długość linii brzegowej – ok. 50 km