Podczas jednego ze spływów podwodnych na rzece Krutyni, jeden z naszych druhów zaproponował „chłopaki, a może byśmy posprzątali dno rzeki? Widzicie, ile jest tam śmieci?”. Pomysł bardzo spodobał się Komendantowi Gminnemu Markowi i nie było już odwrotu, realizacja stała się faktem.
Galeria zdjęć z I Strażackiej Akcji Sprzątania Rzeki Krutyni
Padło polecenie „Marcin postaraj się zorientować czy temu pomysłowi będą przychylni inni”. Nazajutrz ubrani w sprzęt nurkowy spotkaliśmy się znowu nad brzegiem Krutyni, celem było zrobienie zdjęć i przedstawienie dowodów, że dno rzeki rzeczywiście jest zanieczyszczone. Następnie udaliśmy się do Burmistrza z dowodami w ręku. Pomysł, który narodził się w naszych głowach uzyskał aprobatę Burmistrza Miasta i Gminny w Rucianem-Nidzie.
Pierwsze spotkanie organizacyjne z udziałem firm prowadzących działalność turystyczną związaną z wykorzystaniem walorów rzeki Krutyni, przedstawicielem Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Burmistrzem MiG Ruciane-Nida, odbyło się w dniu 23 sierpnia 2011 r. Wszyscy zaproszeni goście wyrazili chęć pomocy w organizacji spływu.
Ruszyły więc gorączkowe przygotowania. Główny ciężar organizacyjny wzięła na siebie Grupa Wodno-Nurkowa OSP w Rucianem-Nidzie, szkoła nurkowania MazuryDiving oraz Burmistrz MiG Ruciane-Nida. Naszemu pomysłowi nie zostali obojętni liczni sponsorzy, bez których nasza akcja nie miałaby szansy zaistnieć.
W dniu 24 września 2011 roku odbyła się „I Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni”. Uczestniczyło w niej 23 nurków. Byli to strażacy, jak również osoby cywilne. Oprócz płetwonurków z OSP Rucianem-Nida pojawili się płetwonurkowie KM PSP w Warszawie z JRG-1, OSP Miłki, przedstawiciel Posterunku Policji w Rucianem-Nidzie, Towarzystwa Miłośników Połomu, BA SYSTEM z Gdańska oraz inne osoby reprezentujące brać nurkową z naszej okolicy.
W zabezpieczeniu nurków brały udział jednostki OSP Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwica oraz przedstawiciele sołectwa Wojnowo (Radny i Sołtys). godz. 9:00, my – płetwonurkowie i ekipa zabezpieczająca oraz zaproszeni goście, spotykamy się w remizie OSP Ruciane-Nida. Uczestnicy spływu dokonują rejestracji. godz. 11:00 następuje uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminny Ruciane-Nida Zbigniewa Janusza Opalacha, a następnie pakowanie sprzętu i ostatnie przygotowania.
Godz. 11:30, zgłaszamy wyjazd przez radio do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Piszu na „I Strażacką Akcję Sprzątania Rzeki Krutyni”. Z pod remizy OSP w Rucianem-Nidzie wyrusza kolumna 5 samochodów strażackich. Na miejscu w Ukcie czekają na Nas Druhowie z OSP Ukta i Karwica.
Po dotarciu na miejsce wypakowujemy sprzęt nurkowy, przebieramy się i czekamy na odprawę przed nurkowaniem. Każdy z nas podpisuję zgodę na nurkowanie, po czym dzielmy się na dwie grupy. Jedna grupa udaje się do Wojnowa, gdzie rozpoczyna sprzątanie rzeki; druga zaś rozpoczyna swoją pracę od mostu w Ukcie.
Po około dwóch godzinach obie grupy spotykają się na plaży wiejskiej w Ukcie, płetwonurkowie wymieniają między sobą spostrzeżenia i uwagi. Na wszystkich czeka ciepła herbata i posiłek. Po regeneracji sił następuje uroczyste podsumowanie „I strażackiej akcji Sprzątania Rzeki Krutyni”. Wśród uczestników są losowane nagrody rzeczowe, a każdy otrzymuje pamiątkowy dyplom. W trakcie losowania nagród, zostaje przekazany komunikat o ilości wydobytych śmieci. Wynik jest imponujący i wynosi 360 kg.
Kończy się część oficjalna spływu i zaczyna piknik wiejski w Ukcie. Na miejscu pojawia się podnośnik SHD-25 z Komendy Powiatowej PSP w Piszu. Ku uciesze dzieci i dorosłych można wjechać podnośnikiem „aż pod same niebo”. Festyn w Ukcie kończy się w późnych godzinach wieczornych. Z wypowiedzi organizatorów, sponsorów i uczestników: … była to „I Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni”, ale na pewno nie ostania. Kolejna edyja planowana jest na wiosnę 2012 roku.
Tekst: Marcin Zbigniew Opalach
Foto: Paweł Wagner