Ocean Spiral – podwodne miasto przyszłości

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 2, 2014 21:13

Ocean Spiral – podwodne miasto przyszłości

Japończycy słyną z wielu rzeczy, a jedną z nich są na pewno wizje futurystycznych miast. Czy to zagłada atomowa, czy kolonizacja odległej planety, wizjonerzy z kraju kwitnącej wiśni lubują się w tworzeniu nowoczesnych miast, tworzących zamknięty ekosystem, oddzielony jakąś barierą od wrogiego i niebezpiecznego otoczenia, z którym kontakt zazwyczaj kończy się śmiercią. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że japońska firma wzięła się za urzeczywistnianie jednej z takich koncepcji.

Przedsiębiorstwo konstrukcyjne Shimizu ogłosiło możliwość stworzenia do 2030r. wartej $25mld podwodnej budowli kryjącej się pod nazwą Ocean Spiral. „Oceaniczne Spirala” to samowystarczalne, ekologiczne podwodne miasto, mogące dać schronienie dla 5000 mieszkańców.

juwc02

„To nasz realny cel, a nie marzenie” – powiedział Hideo Imamura, rzecznik Shimizu Crop.

Plany konstrukcyjne zakładają stworzenie całości z trzech części, wśród których najbardziej charakterystyczną stanowią olbrzymie spirale zwieńczone kulą o średnicy 500m. Stąd również nazwa całego projektu – Ocean Spiral. To właśnie owe spirale długości 15km, mają stanowić miejsca mieszkalne, strefy handlowe i hotelowe dla wspomnianej grupy 5000 mieszkańców.

juwc03

Na samym końcu, na głębokości o 3-4 tys. metrów, znajdować ma się część określona w projekcie jako „earth factory” i pełniące rolę centrum badań i rozwoju źródeł energii. Jednym ze sposobów wytwarzania elektryczności ma być wykorzystywanie różnic temperatur wody morskiej. Koncept ten nazywany jest „konwersją oceanicznej energii cieplnej”.

„Ocean zapewnia nieskończenie wiele możliwości. Przy dzisiejszych technologiach produkcja ciepła, elektryczności czy słodkiej wody, nie stanowi najmniejszego problemu” – przekonuje firma w swojej prezentacji podwodnego miasta.

juwc04

Projekt tej imponującej konstrukcji, to efekt połączenia sił i potencjałów badawczych naukowców z University of Tokyo, Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology i rządowej Fisheries Research Agency.

Cała budowla ma powstać przy wykorzystaniu przyszłego potencjału wielkoformatowych drukarek 3D, tworzyw sztucznych i zerowej ilości betonu. Zakładany koszt realizacji to ok $25.6 mld, a przejście z fazy projektowej w realizację przedsięwzięcia Shimizu planuje wejść w ciągu najbliższych 5 lat.

juwc05

Jednym z istotny powodów skłaniających Japończyków do rozwijania koncepcji podwodnych siedlisk, jest dużo mniejsze ryzyko odniesienia uszkodzeń w wyniku tsunami czy trzęsień ziemi. Podwodnym miastom nie będzie również zagrażał problem podnoszącego się poziomu wód.

Czy jesteśmy świadkami kroku naprzód w kolonizacji oceanów? Najbliższe lata pokażą na ile wszystko znajduje się w fazie teorii a na ile jest to rzeczywista perspektywa. Tak czy inaczej dobrze wiedzieć, że ostateczna granica (termin zaczerpnięty z filmu Star Trek V „Final Frontier), cały czas jest szturmowana i zapewne pewnego dnia zostanie szeroko otwarta.

Źródło: shimz.co.jp

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 2, 2014 21:13

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja