NEEMO15 – Trening NASA pod wodą

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 17, 2011 09:41

NEEMO15 – Trening NASA pod wodą

joomplu:1579

17 Października, NASA rozpocznie swoją 15 misję w głębinach, w swoim podwodnym laboratorium Aquarius, położonym niedaleko Key Largo, Floryda. W trakcie jej trwania przeprowadzone zostaną testy sprzętu, oraz będą trenowane procedury i technika eksploracji planetoid położonych w pobliżu Ziemi.


Misja nazwana NEEMO15 (NASA Extreme Environment Mission Operations project), potrwa od 10 do 14 dni i będzie podsumowaniem poprzednich 14 misji. Początki programu sięgają 2001r. i w trakcie jego trwania, skupiono się głównie na trenowaniu astronautów (pierwszych 13 misji) oraz testowaniu sprzętu i technik operacyjnych, do działań w przestrzeni kosmicznej (w trakcie NEEMO 14).

W czasie trwania najbliższej misji, uczestnicy NEEMO15, określani mianem „Aquanautów”, będą spędzać w podwodnym obiekcie NASA do 3 tygodni. Celem jest poznanie i zachowań człowieka w trakcie eksploracji przestrzeni kosmicznej, jako że, w laboratorium Aquarius panują bardzo zbliżone warunki.

Samo laboratorium, mające siedzibę we Florida Keys National Marine Sanctuary, to miejsce przeznaczone głównie do badania rafy koralowej i prowadzenia innych badań morskich. Znajduje się około 2km od linii brzegowej na głębokości 20m. Jego właścicielem jest NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), a prowadzą je naukowcy z University of North Carolina Wilmington.

Przed październikową misją, w dniach 9-15 Maja, przeprowadzano zapoznanie ze sprzętem i jego obsługą, a także z technikami wykorzystywanymi podczas badań oraz ich koncepcją. Głównymi aspektami, nad jakimi będą pracować w październiku uczestnicy NEEMO15 są kotwiczenie na planetoidzie, kwestie grawitacyjne oraz poruszanie się po jej powierzchni.

Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii – Neemo15

Źródło: www.nasa.gov

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 17, 2011 09:41

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń