Pogoda nie rozpieszcza i ciężko wybrać się gdzieś na nurka. Nie znaczy to jednak, że należy siedzieć bezczynnie, zawsze przecież możemy zrobić mały rekonesans i poszukać miejsc wartych odwiedzenia. Jedną z takich pozycji na liście krajowych nurkowisk, śmiało może być jezioro Szmaragdowe w woj. zachodnio – pomorskim.
Jezioro Szmaragdowe – galeria zdjęć
Jezioro Szmaragdowe, to sztuczny akwen zlokalizowany na szczecińskim osiedlu Zdroje i wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie wody, podobnej do tej, jaką możemy spotkać w innym znanym miejscu nurkowym, jakim jest kamieniołom koło Piechcina.
W przeszłości znajdowało się tu wyrobisko kopalni kredy. 16 lipca 1925r. kopalnię zalała woda, która nagle wybiła z południowej ściany. Na szczęście wszyscy pracownicy zdążyli się uratować. Akwen ma 289m długości, 165m szerokości i zajmuje powierzchnię 4,5ha. Maksymalna głębokość oscyluje tu na poziomie 18m. Wody gruntowe stale zasilają jeziorko, a ich nadmiar spływa do studzienki kanalizacyjnej, znajdującej się przy charakterystycznym mostku.
Z powodu dużej zawartości węglanu wapnia, wody jeziora są raczej ubogie we wszelkie formy życia. Brak tu trzcin i szuwarów, stanowiących schronienie dla ptactwa. Jezioro otoczyła za to palisada leśnych drzew, które na przestrzeni lat zagarnęły tereny po starej kopalni. Co się tyczy fauny, to zamieszkuje ona raczej okoliczny lasek, niż jezioro, ale oczywiście spotkamy tutaj ryby charakterystyczne dla polskich jezior.
Samo nurkowanie najlepiej prowadzić poza sezonem letnim, kiedy widoczność jest bardzo słaba. W trakcie podwodnego rekonesansu natrafimy na drzewa, które zawaliły się pod powierzchnię wody na przestrzeni lat oraz pozostałości po starej kopalni (ceglany komin czy narzędzia). Znajduje się tu również platforma, na której można przećwiczyć to i owo w ramach kursu czy samodoskonalenia się.
Świetne miejsce na wypad w nieco zimniejsze miesiące, właśnie wtedy widoczność jest tu najlepsza. Planując wyjazd nad ten akwen śmiało można zabrać rodzinę i spędzić tam z nimi udany dzień, gdyż w okolicy znajduje się masa ciekawych miejsc jak np.: zajazd „Szmaragd”, ruiny wieży Baresela, wzgórze „Widok”, podziemia dawnej zabudowy wojskowej czy ruiny pałacu Toepffera.
W okół jeziora narosły również różne legendy. Tą najbardziej znaną jest historia o chytrym skrzacie – Skarbku, który w okolicy gromadził swoje olbrzymie skarby. Podobno górnicy z kopalni kredy, natrafili na jego skarbiec i wtedy Skarbek postanowił zalać wszystko wodą…
Źródło: bukowa.szczecin.pl