Jak wiadomo, na skutek ocieplania klimatu i podnoszenia się temperatury wód, rafy koralowe na całym świecie, jak i inne stworzenia morskie, są zagrożone. Koralowce ze wszystkich mórz, są umieszczane w zamrażarkach w jednym z brytyjskich Zoo. Ma to na celu uchronienie ich przed wyginięciem i zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Według najnowszych badań, w roku 2040, praktycznie wszystkie rafy koralowe na świecie będą martwe. Wyniszczy je wzrost temperatury oceanów i podniesienie się poziomu ich zakwaszenia, wywołanego zwiększonym stężeniem CO² w atmosferze. W związku z tym, członkowie ZSL (Zoological Society of London) postanowili stworzyć pierwszy na świecie bank rafy koralowej. Tysiące próbek każdego z gatunków, są zamrażane przy użyciu ciekłego azotu w temperaturze -200°C.
Jako siedzibę Globalnego Banku Koralowców, wybrano Zoo Whipsnade w Bedfordshire. Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby wśród zamrożonych próbek znalazł się egzemplarz każdego koralowca, z występujących na Ziemi blisko 2tyś. gatunków. Stworzenie kriobanku, było możliwe dzięki naukowemu przełomowi, jaki dokonał się w dziedzinie regeneracji koralowców i przywracania ich do życia z zamrożonych próbek.
Cały projekt jest wynikiem, rosnących obaw o przyszłość raf koralowych na świecie. Wyniki obserwacji przeprowadzonych na Wielkiej Rafie Barierowej, dla wielu naukowców nie pozostawiają złudzeń. Efekt zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku, prowadzi do systematycznego wyniszczania koralowców.
Na szczęście projekt hibernowania koralowców, jest jedynie „planem B” i póki co, ciągle próbuje się ratować rafy poprzez ich rewitalizację i regenerację. Jednak jeżeli nie uda się zahamować i powstrzymać degradacji środowiska morskiego, w niedalekiej przyszłości kolorowe rafy będą jedynie wspomnieniem ułożonym na półkach olbrzymiej lodówki.
Źródło: www.timesonline.co.uk
Foto: europhication&hypoxia/flickr