Na pytanie, dlaczego warto odbyć szkolenie Czynniki ludzkie w nurkowaniu?, odpowiedź jest bardzo prosta. Przede wszystkim ze względu na poprawę bezpieczeństwa własnego oraz naszych partnerów.
Dodatkowymi korzyściami, które bez wątpienia zauważą osoby po ukończonym szkoleniu Czynniki ludzkie w nurkowaniu, będą udane i bardziej zadowalające nurkowania, wzajemne uczenie się, lepsza współpraca w zespole oraz lepsze planowanie i omawianie nurkowań.
Zwrócenie uwagi na to, jak ważną rolę odgrywają czynniki ludzkie (Human Factors) w nurkowaniu, nie jest niczym nowym. Potrzeba działania w złożonym i dynamicznie zmieniającym się środowisku technicznym wyprzedza zarówno biologiczną, jak i kulturową ewolucję ludzkości, zwiększając prawdopodobieństwo popełniania błędów, a czasem prowadząc do tragicznych wypadków.
Uniknięcie błędów podczas interakcji ze złożonym systemem, jakim jest nurkowanie, jest praktycznie niemożliwe. Nawet najbardziej doświadczeni nurkowie popełniają błędy. Szkolenia z czynników ludzkich w nurkowaniu uczą, jak rozpoznawać i minimalizować ryzyko popełnienia błędów. A także, jak reagować w przypadku ich wystąpienia, aby minimalizować skutki.
Szkolenie Czynniki ludzkie w nurkowaniu
Czynniki ludzkie stanowią przyczynę 70% wypadków, a 33% jest związane z nieprzestrzeganiem standardów i najlepszych praktyk. Na szkoleniu kursanci dowiedzą się: dlaczego nurkowie nie przestrzegają procedur? Co można zrobić, aby zmienić tę sytuację? Jak postępować, gdy procedury są nieprzystające do realnego świata i nie da się wykonać powierzonych zadań zgodnie z obowiązującymi zasadami?
Bezpieczeństwo i komfort nurkowania zależą w dużej mierze od komunikacji i wymiany informacji. Aby komunikacja w zespole nurków była sprawna i aby nurkowie dzielili się tym, co jest dla nich ważne, musi istnieć bezpieczeństwo psychologiczne. Podczas szkolenia pokazuję, jak w krótkim czasie (2 dni) zbudować zespół nurków, którzy tworzą psychologicznie bezpieczne środowisko, które umożliwia dobrą komunikację i pozwala na uczenie się i wyciąganie wniosków.
W trakcie szkolenia poruszane są również zagadnienia związane ze świadomością sytuacyjną. Na czym ona polega? Co wpływa na nasze postrzeganie i jak możemy je poprawić? Mówimy również o procesie podejmowania decyzji. Jak on przebiega? Co jest potrzebne, aby podejmować właściwe decyzje oparte na dobrych informacjach? Jak unikać sytuacji, gdy podejmujemy właściwe decyzje, ale na podstawie nieprawdziwych lub niepełnych informacji? Jaka jest rola zespołu i lidera w tym procesie? Jak uczyć się z każdego nurkowania oraz umacniać i powtarzać te elementy, które w naszym działaniu są dobre, a także, jak identyfikować i unikać tych, które są niebezpieczne?
Obecnie w branży nurkowej bardzo duży nacisk kładzie się na umiejętności nietechniczne. Uniwersytet w Helsinkach zbudował cały program nurkowania naukowego, który bazuje na szkoleniach z czynników ludzkich.
Czynniki ludzkie na konferencjach nurkowych
Na konferencji Baltictech prezentacja dotycząca bezpieczeństwa i czynników ludzkich w nurkowaniu przyciągnęła ponad 100 osób. Z kolei na międzynarodowej konferencji Rebreather Forum 4, czynnikom ludzkim poświęcono osobny panel. Stało się już jasne, że nie można rozwijać tylko umiejętności technicznych, aby bezpiecznie i wydajnie nurkować. Niezbędne jest również rozumienie i praktykowanie umiejętności nietechnicznych.
Polecamy Waszej uwadze artykuł „Wypadki nurkowe” autorstwa Andrzeja Górnickiego, który pojawił się w 15 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.