Niestety świat nurkowania stracił kolejną ze swych legend, gdyż w wieku 72 lat zmarł pionier nurkowania technicznego Bret Gilliam.
Niestety przychodzi nam pożegnać kolejną legendę i prawdziwego pioniera nurkowania technicznego. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 72 lat odszedł od nas Bret Gilliam. Z nurkowaniem związany był przez ponad 50 lat i w tym czasie wiódł życie pełne niesamowitych przygód i eksploracji. Na tej podstawie mógłby powstać wspaniały film i miejmy nadzieję, że za jakiś czas tak właśnie się stanie.
Bret Gilliam
Bret był współzałożycielem agencji szkoleniowych Technical Diving International (TDI) (wspólnie z Mitchem Skaggsem), Scuba Diving International (SDI) i Emergency Response Diving International (ERDI). Dołożył również swoją cegiełkę przy stworzeniu takich magazynów nurkowych, jak Scuba Times, Deep Tech i Fathoms.
Swoją przygodę z nurkowaniem rozpoczął w 1959 r. i od tego momentu wykonał ponad 19 tys. nurkowań! Wśród niesamowitych wyczynów, jakich dokonał, z pewnością warto wymienić nurkowanie na głębokość 145 m. Zanurzenie, które przeprowadził 14 lutego 1990 r., było wówczas najgłębszym nurkowaniem na sprężonym powietrzu.
Jako człowiek o niezwykle barwnym życiu pełnym przygód idealnie odnalazł się za maszyną do pisania. W rezultacie powstały aż 72 książki jego autorstwa, związane z eksploracją podwodnego świata. Pomiędzy kolejnymi książkami Bret Gilliam opublikował również 1500 artykułów do rozmaitych czasopism. Z kolei jego zdjęcia trafiły na okładkę ponad 100 magazynów! To wszystko sprawiło, że Amerykanin był jednym z najpopularniejszych pisarzy, którzy działali w branży nurkowej.
Przedsiębiorca
Świetnie odnalazł się również w roli biznesmena. Tworząc, rozwijając i sprzedając kolejne przedsiębiorstwa, został milionerem. W tym miejscu warto wymienić takie marki jak Technical Diving International, V. I. Divers Ltd., AMF Yacht Charters, Ocean Quest Cruise Lines, G2 Publishing (Fathoms Magazine), Sea Ventures Ltd. oraz Uwatec. Część z tych firm rozwinął do niesamowitego poziomu, co przełożyło się na wielomilionowe kwoty, które otrzymał za ich sprzedaż.
W 1971 r. powołał do życia firmę konsultingową Ocean Tech. Dostarczała ona ekspertyzy biegłych specjalistów w setkach spraw sądowych związanych z nurkowaniem i morzem. Wielokrotnie występował również jako konsultant dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych (USCG), Naval Criminal Investigative Service (NCIS), FBI i CIA.
Bret Gilliam był również laureatem wielu nagród i wyróżnień, których wymienić po prostu nie sposób. Jego dokonania odcisnęły trwałe piętno i ukształtowały obraz współczesnej branży nurkowej. W swoich działaniach zawsze trzymał się prostych zasad, którym przypisywał swój życiowy sukces.
Spoczywaj w pokoju Bret.
Fascynatom historii bez wątpienia przypadnie do gustu artykuł Kariny Kowalskiej – Rozgryzacją Leonarda. Jego pierwszą część opublikowaliśmy w 19 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.