Podczas okresowych kontroli stanowisk archeologicznych w pobliżu Pantellerii na Sycylii włoscy specjaliści natknęli się na starożytne amfory.
Włoska Straż Przybrzeżna oraz pracownicy Nadzoru Morskiego (Soprintendenza del Mare) podczas kontroli stanowisk archeologicznych w pobliżu wyspy Pantelleria, natknęli się na nieznane wcześniej skupisko starożytnych amfor.
Okresowe kontrole stanowisk archeologicznych
Specjaliści z jednostki operatorów podwodnych Straży Przybrzeżnej przeprowadzili okresową kontrolę znanych stanowisk archeologicznych w północnej części wyspy. Zakres prac objął znane stanowiska zlokalizowane od Cala Cottone do Cala Tramontana na głębokości 50-100 m. Dzięki użyciu zdalnie sterowanego robota ROV specjaliści mogli zapoznać się z obecnym stanem poszczególnych zabytków.
Okresowe kontrole są konieczne, ponieważ wspomniane stanowiska są na co dzień dostępne dla nurków. W ramach inspekcji eksperci sprawdzili również nowe miejsca, w poszukiwaniu kolejnych stanowisk i artefaktów. Dzięki zdalnie sterowanemu robotowi ROV zidentyfikowali obszar koncentracji amfor obejmujący szeroki zakres chronologiczny.
Teraz zidentyfikowane znaleziska urzędnicy wprowadzą do bazy danych systemu informacji geograficznej nadzoru morskiego. W ten sposób wzbogacą rejestr o kolejne dane obejmujące swoim zakresem obszar dna morskiego wokół Pantellerii. W ostatnich latach w pobliżu wyspy odkryto liczne dowody archeologiczne świadczące o tym, iż była ona zamieszkiwana od najdawniejszych czasów.
Zwiedzanie zatopionych skarbów Pantellerii
Bez wątpienia aspektem wartym uwagi jest dostępność poszczególnych stanowisk archeologicznych dla zwykłych nurków. Wzdłuż kontrolowanego odcinka wybrzeża od kilku lat powstają podwodne trasy dla płetwonurków. Chcąc wybrać się na podwodne zwiedzanie, należy skontaktować się z centrum nurkowym, które posiada odpowiednie zezwolenia.
Na ten moment w okolicy znajdują się trzy aktywne trasy. Cala Gadir – która biegnie na głębokości od 18 do 30 m z możliwością podziwiania licznych amfor i kotwic. Punta Tracino – to trasa, która odznacza się dużą ilością żelaznych, kamiennych i ołowianych kotwic. A także Cala Tramontana, która dostępna jest już dla nurków OWD i biegnie na głębokości 18 metrów. Oferuje on możliwość podziwiania kamiennych kotwic, amfor różnego typu i kamieni młyńskich.
Fot. Soprintendenza del Mare
O kolejnych sukcesach polskich archeologów podwodnych możecie dowiedzieć się z 20 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.