U wybrzeży Majorki archeolodzy odnaleźli świetnie zachowany starożytny rzymski wrak z ładunkiem 300 amfor.
Hiszpańscy archeolodzy podwodni zakończyli badanie i wydobycie ładunku 300 amfor ze starożytnej rzymskiej jednostki. Wrak sprzed około 1700 lat badacze odnaleźli w płytkiej wodzie w pobliżu jednej z popularnych plaż na Majorce Ca’n Pastilla w Zatoce Palma.
Zdaniem specjalistów starożytny rzymski wrak, który odnaleziono w pobliżu plaży, pochodzi z III lub IV wieku. Jednostka jest świetnie zakonserwowana, ponieważ na całe stulecia przysypał ją piasek. Tylko dzięki temu wrak mógł przetrwać do naszych czasów, ukryty zaledwie na głębokości 2 metrów. Jest to tym bardziej niezwykłe, jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak popularnym i ruchliwym miejscem jest plaża Ca’n Pastilla.
Odkrycie starożytnego rzymskiego wraku – projekt Arqueomallornauta
Po raz pierwszy płetwonurkowie zauważyli wrak w 2019 r., kiedy natrafili na fragment amfory. Takie znalezisko wywołało zainteresowanie badaczy i rozpoczęły się pierwsze prace na stanowisku. W toku oględzin archeolodzy ustalili, że wrak należy do drewnianej jednostki, która mierzyła około 12 m długości i 5-6 m szerokości. Badacze podjęli również decyzję o konieczności zabezpieczenia cennego znaleziska i tak rozpoczął się projekt Arqueomallornauta.
W efekcie okazało się, że z 300 amfor odnalezionych na wraku, aż 100 jest w nienaruszonym stanie zachowania. Co więcej, naczynia posiadają wymalowane inskrypcje-etykiety, które zdradzają ich zawartość. Część z nich posiada również pieczęci, z chrześcijańskimi znakami. Poza ładunkiem amfor archeolodzy zabezpieczyli również dwa buty, garnek, lampę naftową z symbolem bogini księżyca Diany oraz narzędzia do obróbki drewna.
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.