Zespół greckich archeologów podwodnych badający stanowiska zlokalizowane w wodach Morza Egejskiego okalających wyspę Kasos, odkrył i wydobył na powierzchnię wiele ciekawych artefaktów pochodzących z czasów rzymskich.
Badacze skupili się na eksploracji oraz dokumentowaniu wraku starożytnego rzymskiego statku z II-III w., który został odkryty podczas ekspedycji przeprowadzonej w dniach pomiędzy 23 września a 14 października 2020 r. pod kierownictwem Xanthisa Argyrisa i Georgiosa Koutsouflakisa.
Do tej pory wszelkie informacje o odnalezieniu wraku były utrzymywane w ścisłej tajemnicy. W komunikacie prasowym opublikowanym przez greckie władze poinformowano, że wrak jest „pełen starożytnych skarbów”.
Ładunek odnaleziony na wraku składa się z dwóch rodzajów amfor – „Dressel 20”, które są amforami olejowymi i były wytwarzane w warsztatach ceramicznych w Hiszpanii, a także amfor z kategorii „Africana I”, które zostały wyprodukowane w rejonie dzisiejszej Tunezji. Opierając się właśnie na zebranej i przebadanej ceramice, eksperci określili pochodzenie wraku na okres od II do III w.
Oprócz opisanego wyżej wraku rzymskiego statku handlowego, zidentyfikowano i udokumentowano jeszcze trzy inne wraki. Dwa z czasów starożytnych z ładunkiem amfor z I w. p.n.e. wyprodukowanych na terenach leżących po północnej stronie Morza Egejskiego oraz z ładunkiem amfor z V w. p.n.e. wyprodukowanych Mendi. Kolejny wrak pochodzi już z czasów współczesnych.
Kasos, to najbardziej wysunięta na południe grecka wyspa na Morzu Egejskim. Położona jest pomiędzy Kretą a Karpathos i znajduje się na historycznym morskim szlaku handlowym łączącym Bliski Wschód z Morzem Egejskim. W starożytności wyspa była zamieszkana przez przedstawicieli kultury minojskiej i mykeńskiej.
W latach 2019-2021 wody wokół wyspy były po raz pierwszy polem systematycznych badań archeologicznych. Głównym celem trzyletniego projektu była identyfikacja, dokumentacja i badanie morskich zabytków w miejscu, które było skrzyżowaniem kultur, ale także ważnym punktem nawigacyjnym od starożytności, aż do czasów współczesnych.
Fot. Archeolodzy podnoszący amforę z wraku starożytnego rzymskiego statku w pobliżu Kasos/Greckie Ministerstwo Kultury
Jeżeli interesują cię opowieści o wrakach statków i okrętów, to koniecznie musisz poznać niesamowitą historię „Perseusza”. Znajdziesz ją w 9 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.