Naukowcy z Instytutu Harry’ego Butlera i Departamentu Bioróżnorodności Australii Zachodniej zarejestrowali pierwsze na świecie nagranie wideo, przedstawiające rekina atakującego żółwia morskiego i ukazujące cały atak z perspektywy żółwia.
Żółwia skorupa to już legendarny wręcz element zapewniający ochronę tym oceanicznym wędrowcom. Naturalny pancerz, który pomaga jego właścicielowi uniknięcia smutnego losu ofiary i stania się posiłkiem dla morskich drapieżników. To m.in. za jej sprawą żółwie są często postrzegane jako spokojne stworzenia, które przy pierwszych oznakach niebezpieczeństwa chowają się do jej wnętrza.
Researchers from our Harry Butler Institute have captured world-first footage of a flatback sea turtle using aggressive behaviour against a shark attack.
The surprising interaction was captured using ‘smart tags’ attached to the sea turtle, similar to wearing an action camera coupled with a Fitbit, as part of a larger foraging project with Western Australia’s Department of Biodiversity, Conservation and Attractions.
Check out the story on Channel 9 below or read our article online: https://loom.ly/RdkCT28
Posted by Murdoch University on Friday, December 18, 2020
Cała interakcja została uchwycona przy użyciu nowatorskich znaczników, przypominających kamery sportowe połączone z urządzeniem Fitbit, które zostały przymocowane do skorupy żółwia.
Doktorantka z Instytutu Harry’ego Butlera, Jenna Hounslow, powiedziała, że nie jest zaskakujące, że żarłacz tygrysi próbował zabić i zjeść żółwia morskiego, biorąc pod uwagę, że jest on jedną z głównych ofiar tego gatunku rekinów.
Zaskoczyło mnie to, że żółw agresywnie broni się, próbując ugryźć atakującego rekina – powiedziała Hounslow
Pani Hounslow powiedziała, że odkrycia z filmu zachęcają do stosowania współczesnej technologii do dokładniejszej obserwacji zwierząt morskich w przyszłych projektach badawczych.
Agresja i zachowania bojowe mogły być wcześniej przeoczone jako zachowania stosowane przeciw drapieżnikom, ponieważ dokumentowanie pod wodą przez dłuższy czas z punktu widzenia zwierzęcia stało się możliwe dopiero niedawno.
Dr Sabrina Fossette z WA DBCA dodała, że wiele aspektów cyklu życia żółwi natator, jest wciąż stosunkowo nieznanych nauce.
Ta nowa technologia daje nam niezrównany wgląd w to, co robią te żółwie, gdy przebywają na morzu z dala od plaż, na których gniazdują, co stanowi największy, ale najmniej zrozumiały aspekt ich życia – stwierdziła Fossette
Badacze podejrzewają, że agresywne zachowanie jest po prostu sposobem na zmniejszenie szans na zjedzenie, gdy muszla nie zapewnia pełnej ochrony. W tym przypadku żółwiowi udało się uciec przed rekinem i wyjść z opresji bez szwanku.
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.