We wtorek, 30 czerwca, swoją premierę ma niezwykle ciekawy i bardzo pieczołowicie przygotowany projekt The Virtual Museum – Underwater Malta. Dla wszystkich zainteresowanych nurkowaniem na Malcie oraz wrakami zalegającymi w wodach okalających wyspę, jest to unikalna możliwość zapoznania się z podwodnymi atrakcjami i dziedzictwem historycznym i kulturowym tego kraju.
Witamy w wirtualnym muzeum
Podwodne stanowiska archeologiczne są bardzo często poza zasięgiem wzroku większości ludzi, a często również poza limitami większości nurków. Przyczyna tej sytuacji jest prosta – duża głębokość zalegania poszczególnych wraków. Do tej pory tylko nurkowie, nierzadko bardzo doświadczeni i wyspecjalizowani w głębokiej eksploracji, mieli szansę podziwiać podwodne atrakcje Malty. Teraz, dzięki zrealizowaniu projektu wirtualnego muzeum wraków, taką okazję będą mieć wszyscy miłośnicy historii i podwodnego świata.
Projekt
Postęp technologiczny ostatnich lat stworzył tę niezwykłą możliwość, aby każdy chętny mógł rozpocząć eksplorację i odkrywanie podwodnego świata, bez konieczności zanurzania się pod wodę. Zastosowanie potężnych kamer i specjalnych podwodnych świateł, pozwoliło uchwycić podwodne dziedzictwo kulturowe Malty w taki sposób, aby uczynić je dostępnym dla wszystkich, a także stworzyć możliwość poznania historii wyspy. Powstanie tego cyfrowego zapisu przyczynia się do kontynuacji wysiłków na rzecz zachowania i ochrony zatopionego dziedzictwa kulturowego Malty dla przyszłych pokoleń.
Modele w technologii 3D
Wszystkie modele wykonane w technologii 3D przedstawione w muzeum zostały stworzone przy użyciu procesu zwanego fotogrametrią. Cyfrowe modele 3D są tworzone z zestawu nakładających się zdjęć, które są następnie wykorzystywane jako podstawa różnych wizualizacji. W zależności od wielkości i złożoności wraku oraz widoczności pod wodą, wymagane są setki, jeśli nie tysiące fotografii, aby uzyskać dokładny obraz.
Fotografie użyte do stworzenia modeli zostały wykonywane przez nurków, a wraki różnią się głębokością zalegania i rozmiarem. Od niewielkiej głębokości i stosunkowo niedużych rozmiarów wiktoriańskich dział, po ekstremalną głębokość fenickiego wraku i ogromnych rozmiarów okręt podwodny z II wojny światowej. W przypadku głębszych i większych wraków, takich jak Schnellboot lub tych, znajdujących się w strefie o słabej widoczności, takich jak X127 Lighter, konieczne było wielokrotne nurkowanie w celu pozyskania odpowiedniej ilości zdjęć w zadowalającej jakości, aby móc następnie stworzyć model 3D.
Wraki
Wśród modeli wraków dostępnych w tej chwili na stronie znajdują się: samoloty B24 Liberator i JU88, starożytny wrak fenickiego statku, HMS Stubborn, wiktoriańskie działa, Xlighter 127, Beaufighter, Schnellboot S-31, Fairey Swordfish oraz HMS Maori.
Wirtualne Podwodne Muzeum Malty znajdziecie tutaj.
Źródło: The Virtual Museum – Underwater Malta
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł zamieszczony w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.