TUSA IQ1204 to najnowszy komputer nurkowy japońskiego producenta, który ma uzupełnić serię DC-Solar. Urządzenie możemy zakwalifikować jako tzw. komputer zegarkowy, z którym nie musimy się rozstawać po zakończonym nurkowaniu, gdyż jego design i funkcjonalność przydadzą nam się również na co dzień. Produkt na pewno zwróci uwagę nurków rekreacyjnych, osób które lubią zwiedzać nowe miejsca nie tylko na lądzie, a także freediverów, dla których komputer wyposażono w specjalny tryb pozwalający monitorować treningi nurkowania swobodnego.
Wizualnie nowe dziecko w rodzinie komputerów TUSA prezentuje się całkiem przyzwoicie, choć to oczywiście kwestia gustu. Na pewno będą zadowoleni zwolennicy dużych zegarków elektronicznych typu G-Shock. Dodatkowo IQ1204 posiada dosyć spory i czytelny wyświetlacz LED, największy ze wszystkich komputerów z DC-Solar Series.
Jeśli chodzi o funkcjonalność, to otrzymujemy możliwość korzystania z czterech mieszanin oddechowych w zakresie 21-100% zawartości tlenu, pomiędzy którymi możemy się swobodnie przełączać. Jak więc widać rekreacyjny charakter komputera jest pozorny i można przeprowadzić w nim dużo poważniejsze zanurzenia.
Jakie nasze nurkowanie by nie było, informacje dotyczące każdego z nich możemy zapisać w naszym elektronicznym logbooku, dzięki aplikacji Diving Log. Dodatkowo nasze logi z nurkowań wyciągnięte z urządzenia i zapisane w naszym profilu, możemy wzbogacić o informacje takie jak miejsce w którym prowadziliśmy nurkowanie czy zdjęcia wykonane w trakcie zanurzenia. Każdy z logów możemy również eksportować i udostępnić w łatwy sposób naszym znajomym, za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Dane z TUSA IQ1204 możemy zgrać w łatwy sposób na nasz smartphone, korzystając z technologii Bluetooth® SMART, będziemy jednak potrzebowali aplikacji TUSA Diving LOG zainstalowanej w telefonie. Wśród parametrów jakie zostaną zapisane w naszym logu znajdują się m.in. czas wejścia do wody i czas zakończenia nurkowania, całkowity czas nurkowania, maksymalna osiągnięta głębokość, średnia głębokość nurkowania, temperatura wody, data nurkowania oraz kilka innych detali.
Niewątpliwym atutem urządzenia jest bateria słoneczna, która sprawia, że urządzenie jest gotowe do pracy pod wodą w każdej chwili. Nie musimy więc martwić się wymianą baterii przed wyjazdem za granicę czy specjalnym jej ładowaniem przed nurkowaniem. Wystarczy, że razem z naszym komputerem złapiemy trochę słońca.
Częściowa specyfikacja:
- bateria słoneczna
- logbook, który można przenieść do smartfona dzięki technologii Bluetooth® SMART (wymagana jest aplikacja TUSA Diving LOG)
- 4 mieszanki nitroksowe (21-100%),
- tryb głębokościomierza (gauge)
- tryb freedivingu
- algorytm dekompresyjny ZHL-16C A. A. Buhlmanna
- funkcje w trybie zegarka: stoper, timer, budzik, druga strefa czasowa
- alarmy dźwiękowe i wizualne dla najważniejszych funkcji (np. prędkości wynurzania, maksymalnej głębokości, czasu bezdekompresyjnego, głębokości
- przystanku bezpieczeństwa, oraz innych ważnych parametrów nurkowania)
- opcjonalny głęboki przystanek bezpieczeństwa (tzw. deep Stop), podczas nurkowań bezdekompresyjnych, głębszych niż 24 metry
- komputer dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym (BK) i biało-niebieskim (WBL).
Źródło: Producent