Archeologia podwodna epoki kamienia to dziedzina stosunkowo młoda i w dalszym ciągu nierozpowszechniona. Jednak coraz to nowe badania i zastosowanie najnowszych technologii przynosi bardzo ciekawe rezultaty. Wyniki tych badań przedstawia wydana w 2011 roku pozycja „Submerged Prehistory”.
Książka zasięgiem terytorialnym obejmuje całą Europę jednak, przeważają artykuły dotyczące Morza Bałtyckiego i Północnego. Nie mogło zabraknąć tekstów o najbardziej znanym podwodnym stanowisku z epoki kamienia czyli Tybrind Vig. Następnie znajdziemy materiały o mezolitycznych znaleziskach z wybrzeży Niemieckich.
Przeważają prace dotyczące mezolitu i neolitu jednak pojawiają się także artykuły o znaleziskach podwodnych ze środkowego paleolitu! Jednak badania nie dotyczą tylko samych znalezisk archeologicznych, ale także zalanych krajobrazów kulturowych (submerged archaeological landscapes).
Druga część publikacji dotyczy Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Pracę podsumowują spostrzeżenie i uwagi o przyszłości tego typu badań w Europie. Uważam, że badania nad podwodnymi stanowiskami epoki kamienia to przyszłość archeologii podwodnej. Dopiero niedawno archeolodzy uświadomili sobie jak wielki potencjał poznawczy drzemie pod wodą. Dlatego takie publikacje jak te są bardzo potrzebne, zwłaszcza kiedy są na tak wysokim poziomie jak ta.
Artykuły pisane są przez specjalistów w swoich dziedzinach. Język pomimo że specjalistyczny jest zrozumiały i przystępny dlatego grono odbiorców jest zdecydowanie większe. Zdecydowanie polecam archeologom podwodnym, archeologom zajmującym się epoką kamienia ale także wszystkim tym , którzy poznając morskie głębiny chcą zobaczyć coś więcej niż tylko wraki.
Dokładne dane:
Tytuł: Submerged Prehistory
Redaktorzy: Benjamin J., Bonsal C., Pickard C., Fischer A.
Wydawnictwo: Oxbow Books
Strony: 352
Okładka: twarda
ISBN: 978-1842174180
Źródło: podwodna.net