Akcja identyfikacyjna prowadzona wspólnie przez estoński statek „Deep Explorer” oraz badaczy rosyjskich z projektu „Bow ships of the Great Victory” w wodach Morza Bałtyckiego, doprowadziła do potwierdzenia tożsamości okrętu podwodnego „Akuła” pływającego w czasie I Wojny Światowej pod banderą Imperium Rosyjskiego. Okręt w 2013r. został odnaleziony przez estońskich hydrografów.
Identyfikacji udało się dokonać dzięki charakterystycznym elementom konstrukcji (śruby), wyrzutniom torped oraz częściowo widocznym literom na lewej burcie.
Jednokadłubowa konstrukcja projektu legendarnego rosyjskiego konstruktora – Iwana Griegoriewicza Budnowa, była pierwszą tego typu jednostką w carskiej flocie, która oprócz zdolności operowania na dalekich dystansach i szlakach komunikacyjnych przeciwnika, mogła dodatkowo przeprowadzić atak torpedowy. Pomysł jej powstanie zrodził się w czasie wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905r.).
Stępkę pod budowę okrętu położono w 1906r. w Zakłądach Bałtyckich w Sankt Ptersburgu. Budowę ukończono natomiast w 1907r. Gotowy okręt mierzył 56m długości i miał 3,7m szerokości, natomiast jego zanurzenie wynosiło 3,4m. Maksymalne zanurzenie określono na 50m. Konstrukcja posiadała 3 śruby, które w ruch wprawiały 3 silniki marki Diesel – 900KM (na powierzchni) oraz 1 silnik elektryczny o mocy 225KM (w trakcie zanurzenia). W efekcie przekładało się to na prędkości 10,66 węzła podczas wynurzenia i 6,4 węzła w zanurzeniu. Zasięg nawodny „Akuły” przy prędkości ekonomicznej wynosił 1900Mm, z kolei w zanurzeniu spadał do 38Mm.
Okręt był uzbrojony w 4 wyrzutnie torped 450mm, 4 wyrzutnie torped Drzewieckiego oraz 1 działo kal. 47mm (zamontowane w 1915r.).
Okręt zatonął 28 listopada 1915r. Najprawdopodobniej przyczyną zatonięcia było wpłynięcie na minę. W trakcie feralnego rejsu życie stracili wszyscy członkowie 35-osobowej załogi. Kolejne nurkowania na jednostce maja przynieść odpowiedź na temat dokładnych przyczyn zatonięcia. Z uwagi na znajdujące się w środku okrętu szczątki załogi, nie będzie prowadzona eksploracja jego wnętrza. Rozpoczęto również procedury, mające uczynić z miejsca masową mogiłę.
Jak informują odkrywcy, zaraz po nich na miejsce dotarła inna grupa nurków. Dokonali oni nieautoryzowanego nurkowania i przeprowadzili własne „badania” mające destrukcyjny wpływ na wrak. Jaki? Tego niestety nie podano.
Źródło: tvzvezda.ru/
Foto: facebook.com/hylkysukellus