Producenci serialu dokumentalnego Our Planet II ujawnili, że podczas realizacji zdjęć na Hawajach ekipę filmową zaatakował żarłacz tygrysi.
O mrożących krew w żyłach chwilach poinformował w rozmowie z Radio Times producent i reżyser serii Our Planet II Toby Nowlan. Z jego relacji wynika, że bliskie spotkanie z żarłaczami tygrysimi miało miejsce w pobliżu wyspy Laysan na Hawajach.
Ekipa filmowa serii przyrodniczej Our Planet II (Nasza Planeta) miała ledwo uciec przed drapieżnikami, a jedyną barierę pomiędzy ludźmi i rekinami stanowiła niewielkich rozmiarów nadmuchiwana łódź.
W pewnym momencie rekin tygrysi rzucił się na naszą łódź i wygryzł w niej ogromne dziury. Cała łódź po prostu eksplodowała! Próbowaliśmy go odpędzić, ale on nic sobie z tego nie robił. To było straszne. To był drugi rekin tego dnia, który nas zaatakował – relacjonował zdarzenie Nowlan.
Przygoda na Hawajach
Laysan to bezludna wyspa koralowa wchodząca w skład archipelagu Hawajów, w grupie Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Jest oddalona od głównych wysp hawajskich aż o 600 mil. Aby dostać się na miejsce, filmowcy płynęli przez sześć dni. Wszystko po to, aby zrealizować unikalne ujęcia w miejscu, w którym nikt przed nimi jeszcze nie filmował.
Zdjęcia były bardzo interesujące. Sama żegluga z Hawajów zajęła nam sześć dni i uważam, że jesteśmy pierwszym serialem przyrodniczym, który sfilmował dziewiczy lot albatrosa ciemnolicego. Są to najdłużej żyjące ptaki ze wszystkich i odbywają tę ogromną podróż dookoła planety przez lata, zanim po raz pierwszy się rozmnożą – powiedział w rozmowie z Forbsem jeden z producentów serii Huw Cordey.
Bohaterami pierwszego odcinka są najdłużej żyjące ptaki – albatrosy ciemnolice, gatunek pochodzący z wyspy Laysan. Zespół filmowy śledził z kamerą pisklę albatrosa, aby poznać drogę, jaką pokonują te ptaki od momentu narodzin. Ponieważ wyspa Laysan to pierwszy etap w ich rozwoju, gdzie młode albatrosy uczą się latać. Filmowcy uznali, że zdjęcia młodych ptaków i rekinów tygrysich czających się na płyciznach okalających wyspę, będę idealnym materiałem do nowej serii.
Pierwszego dnia, gdy rekiny tygrysie były w pobliżu, załoga wsiadła do nadmuchiwanych łodzi i zaatakowały ich dwa rekiny. To było widok jak z filmu „Szczęki”! Załoga spanikowała i awaryjnie wylądowała na oddalonym o 100 m brzegu – relacjonował Cordey.
Ponieważ zachowanie drapieżników było bardzo nietypowe, filmowcy przypuszczają, że w okolicy mogło brakować pożywienia. Dlatego prawdopodobnie z braku naturalnego pokarmu rekiny próbowały wszystkiego, co znalazło się w ich zasięgu.
Our Planet II
Nasza Planeta II to drugi sezon (premiera 14 czerwca 2023 r.) wspaniale przyjętej serii przyrodniczej Netflixa z 2019 roku. Nowa odsłona cyklu składa się z czterech odcinków, z których każdy trwa ok. 50 min. W rolę narratora ponownie wcielił się legendarny brytyjski przyrodnik Sir David Attenborough.
Każdy odcinek serii przybliża różne populacje zwierząt, które nieustannie przemierzają stale zmieniającą się planetę. Są wśród nich m.in. humbaki, niedźwiedzie polarne, pszczoły, żółwie morskie oraz pływacze szare. Produkcja podbiła serca widzów na całym świecie i ma bardzo wysoką ocenę w serwisach filmowych IMDB – 9,3 i Filmweb 9,0.
Foto. Wieloryby szare – autor Hector Skevington – Postles/Oliver Scholey/Silverback/Netflix
Jeżeli interesują was rekiny i spotkania z nimi, to bez wątpienia musicie zajrzeć do 9 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.