U wybrzeży Izraela badacze eksplorują wrak starożytnej rzymskiej jednostki sprzed 1800 lat, która przewoziła ładunek marmurowych kolumn.
Do niezwykłego, choć przypadkowego odkrycia, doszło w Izraelu. Płetwonurek podczas nurkowania w Morzu Śródziemnym odnalazł starożytny wrak, o którym następnie powiadomił władze. Dokładniejsze oględziny pozwoliły określić, że jednostka ma ok. 1800 lat i przewoziła ładunek marmurowych kolumn.
Nieuchwytny wrak u wybrzeży Izraela
Co ciekawe, archeolodzy wiedzieli o istnieniu wraku, jednak nie mogli namierzyć jego dokładnej lokalizacji. Wszystko z powodu pływów, które co rusz zakrywały stanowisko warstwą piasku, skutecznie chroniąc je przed zbadaniem. Zdaniem badaczy silne sztormy, które nawiedziły wybrzeże Izraela, prawdopodobnie po raz kolejny odsłoniły wrak.
W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciel Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) poinformował, że na wraku odnaleziono m.in. kolumny korynckie ozdobione wzorami roślinnymi i kapitele (górne zwieńczenie kolumny). Marmurowe kolumny mierzą ok. 6 m długości, a łączną wagę przewożonych artefaktów specjaliści oszacowali na 44 tony.
Na podstawie dostępnych danych archeolodzy określili również wielkość statku i to, że mógł przewozić ładunek o masie min. 200 ton. Z uwagi na lokalizację wraku wydaje się, że statek mógł płynąć z Turcji lub Grecji i zmierzać do Aleksandrii w Egipcie. W opinii badaczy jest to również najstarszy znany wrak z ładunkiem odnaleziony we wschodniej części Morza Śródziemnego.
W dalszej części oświadczenia statek prawdopodobnie rozbił się podczas silnego sztormu. Lokalizacja wraku oraz jego kąt nachylenia sugerują, że załoga rzuciła kotwicę, starając się zapobiec wpłynięciu na mieliznę.
Takie sztormy są dość powszechnym zjawiskiem wzdłuż wybrzeża Izraela. Z kolei ze względu na ograniczone możliwości manewrowania, statki często były wciągane na mielizny, gdzie ulegały rozbiciu – powiedział Koby Sharvit, dyrektor jednostki archeologii podwodnej w Izraelskim Urzędzie Starożytności.
Istotna wskazówka
Odkryte stanowisko archeologiczne ma ważne znaczenie naukowe. Okazuje się, że badacze przez wiele lat spekulowali na temat tego, jak starożytni Rzymianie importowali elementy architektoniczne. Konkretnie chodzi o fakt czy były one tylko częściowo obrobione, czy może jednak w pełni wykonane przed podróżą.
Badany wrak zawierał podstawowy surowiec i częściowo obrobione elementy, które następnie ukończono już w miejscu docelowym.
Miłośników odkryć wrakowych z pewnością zaciekawią poszukiwania prowadzone w wodach rzeki Wisły, o których możecie przeczytać w 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.