Organizacja PADI szkoląca i certyfikująca nurków, postanowiła przypomnieć branży nurkowej, że bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu.
Bezpieczeństwo nurków jest pierwszym i najważniejszym priorytetem każdego profesjonalisty. Kiedy go zabraknie, może dojść do tragedii, której można było zapobiec. Wypadki nurkowe sięgają daleko poza ofiary. Są to głębokie, osobiste tragedie wpływające również na rodziny, przyjaciół i całą globalną społeczność nurkową, niezależnie od organizacji nurkowej, z którą poszczególne osoby są związane – powiedział Drew Richardson, CEO i prezydent PADI Worldwide.
Podkreślił również, że nurkowanie jest bezpieczną aktywnością sportową, która daje wiele przyjemności, o ile zachowane są wszystkie procedury i zasady bezpieczeństwa.
Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko związane z nurkowaniem jest dość niskie, kiedy przestrzega się zasad obowiązujących w danej społeczności, na kursach szkoleniowych i stosuje się bezpieczne praktyki nurkowe. Jednak, kiedy nie są one przestrzegane, to skutki potencjalnego wypadku mogą być poważne i choć można ich było uniknąć. Podczas gdy większość profesjonalistów nurkowych stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, ostatnie incydenty, w których doszło do ofiar śmiertelnych, nie były zwykłymi poślizgnięciami czy chwilami zapomnienia. Te tragedie wynikały bezpośrednio lub pośrednio z naruszenia standardów kursu, porzucenia zdrowego osądu i zignorowania lub przekroczenia oczywistych i akceptowanych przez społeczność nurkową praktyk – dodał Richardson.
Aby odświeżyć znaczenie tego, że bezpieczeństwo nurków jest na pierwszym planie każdej decyzji biznesowej, szkolenia kursowego czy nadzoru, PADI dzieli się pięcioma punktami bezpieczeństwa, których nigdy nie wolno ignorować.
1. Standardy bezpieczeństwa kursu i praktyki bezpiecznego nurkowania w społeczności
Są one kluczowe dla bezpieczeństwa nurków. Dane dotyczące incydentów wielokrotnie pokazują, że kiedy ktoś od nich odstępuje, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Analizy wykazują, że łamanie tych zasad powoduje lub przyczynia się do wielu śmiertelnych wypadków nurkowych. Lekcja jest oczywista: przestrzegaj wszystkich standardów kursu i bezpiecznych praktyk nurkowych zawsze, przez cały czas, najlepiej jak potrafisz. One działają – i dane to pokazują.
2. Nakładanie się procedur bezpieczeństwa nie jest zbędne
Procedury bezpieczeństwa nakładają się na siebie i powtarzają, i jest to zamierzone i konieczne. Żadna pojedyncza procedura bezpieczeństwa nie uwzględnia wszystkich zmiennych – a te zmienne obejmują nieuniknione błędy ludzkie – dlatego stosuje się wiele „warstw” procedur, aby uzupełnić luki i pomóc zrekompensować niezamierzone proste błędy lub zaniedbania. Incydenty pokazują, że pomijanie pozornie powtarzalnych procedur lub lekceważenie pozornie „drobnych” standardów usuwa warstwę bezpieczeństwa, która z perspektywy czasu mogłaby zapobiec tragedii.
3. Bezpieczeństwo to człowiek
Standardy i praktyki bezpieczeństwa działają, gdy są dostosowane do lokalnych warunków i umiejętności nurka, ale nie działają same z siebie – ani nie są do tego przeznaczone. Polegają na konserwatywnym, dobrym osądzie i rozsądnym stosowaniu. Jest to przede wszystkim kwestia zdrowego rozsądku, a w razie wątpliwości zawsze powinien mieć miejsce wybór bardziej konserwatywnej opcji. Podstawy dotyczące głębokości, proporcji, sprzętu czy procedur są elementami, o których nawet studenci Open Water Diver wiedzą, że są obowiązkowe, więc błędna ocena ze strony profesjonalisty w tych obszarach jest niewybaczalna.
4. Procedury bezpieczeństwa mają charakter dynamiczny
Ludzie, pogoda, warunki nurkowania i okoliczności się zmieniają. Technologia, wiedza o fizjologii nurkowania i praktyki społeczne zmieniają się, więc Standardy i Procedury ulegają zmianie wraz z nimi. Bądź na bieżąco. Jeśli ktoś znajdzie się w kłopotliwej sytuacji, w której przestrzeganie standardów i procedur wydaje się trudne lub wręcz niemożliwe, istnieje szansa, że tak nie jest. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma powodu ani usprawiedliwienia dla naruszania ustalonych Standardów i Procedur szkolenia nurkowego.
5. Zawsze bądź „na służbie” jeśli chodzi o bezpieczeństwo
Nurkowanie ma imponujący wskaźnik bezpieczeństwa, ale jako społeczność powinniśmy zawsze dążyć do jego poprawy. Działania profesjonalistów nurkowych muszą być widoczne i jednoznaczne, odzwierciedlać to, czego się uczy i stosować najlepsze praktyki bez wyjątku. Dobrym przykładem tego są kontrole bezpieczeństwa przed nurkowaniem. Niestety poza szkoleniem są one czasami pomijane. Dane o incydentach i raporty sugerują, że ścisłe kontrole zapobiegłyby wielu wypadkom i sytuacjom niebezpiecznym.
Poprzez wyraźne wykonywanie kontroli przed nurkowaniem jako profesjonaliści, możemy zachęcić innych nurków do tego samego. PADI udostępnia darmowy plakat do pobrania, który można umieścić w widocznych miejscach, takich jak łodzie, centra nurkowe, sale lekcyjne czy baseny. Listy kontrolne są ważnym elementem wzmacniającym bezpieczeństwo. Podobne rozwiązania są stosowane w lotnictwie, praktyce chirurgicznej oraz nurkowaniu technicznym. Są one sposobem na promowanie bezpiecznego nurkowania.
Kiedy instruktor nurkowania zaniedbuje standardy, lekceważy wymagany sprzęt lub lekceważy ustalone praktyki, nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo niepotrzebnej tragedii, ale także może być trudny lub wręcz niemożliwy do rozsądnej obrony – powiedział Drew Richardson.
Działania te mogą również spowodować unieważnienie gwarancji ubezpieczeniowych, co w najlepszym wypadku stawia pod znakiem zapytania pokrycie kosztów obrony i odpowiedzialności. Jednakże, gdy postępujesz zgodnie ze standardami i procedurami sumiennie, najlepiej jak potrafisz, znacznie zmniejszasz ryzyko. A jeśli dojdzie do wypadku, Twoje działania mogą być skonfrontowane z tymi standardami, aby obronić Cię, że były one właściwe, rozsądne i odpowiednio zastosowane do lokalnych warunków nurkowania dla nurków będących pod Twoim nadzorem – podsumował CEO PADI.
Osoby zainteresowane poprawą bezpieczeństwa w nurkowaniu, powinny z pewnością przeczytać artykuł Andrzeja Górnickiego. Znajdziecie go w 16 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.