W dniach 13-16 kwietnia 2023 r. odbędzie się konferencja: „Płetwonurek w krajobrazach podwodnych – dotychczasowe osiągniecia i nowe wyzwania”
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Naukowe Badania Podwodne (FNBP). Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez płetwonurków ekologów, której celem jest integracja i wspieranie środowiska naukowego oraz nurkowego.
Celem działania naszej organizacji jest przede wszystkim, wspieranie badań naukowych i działań związanych z ochroną, szeroko pojętego środowiska wodnego (fauna, flora, krajobrazy zbiorników wodnych). Dzięki zaangażowaniu płetwonurków w pomoc naukowcom badającym świat podwodny, przyczyniamy się do zachowania dobrego stanu ekologicznego ekosystemów wodnych. Prowadzimy działania edukacyjne, mające na celu poszerzanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska, a także popularyzację postaw ekologicznych, widzianych z perspektywy płetwonurka. FNBP koordynuje również wyprawy nurkowe o charakterze poznawczym.
Płetwonurek w krajobrazach podwodnych
Jednym z głównych wydarzeń, koordynowanych przez Fundację w tym roku, jest II edycja Konferencji Naukowych Badań Podwodnych. W tym roku jej tytuł to „Płetwonurek w krajobrazach podwodnych – dotychczasowe osiągnięcia i nowe cele”. Wydarzenie przygotowują wspólnie FNBP oraz pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podkomisja Naukowa KDP ZG PTTK.
Wydarzenie odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „PERKOZ” koło Olsztyna, który zlokalizowany jest w sercu Krainy Tysiąca Jezior. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość nurkowania w Jeziorze Pluszne, które ma bogatą historię sięgającą czasów II WŚ. Jedna z wysp tego zbiornika była obiektem treningowym dla niemieckich bombowców. Dlatego na dnie wciąż można odnaleźć wiele artefaktów, jednak o tym więcej dowiecie się na samej konferencji.
Co czeka na miejscu?
Podczas konferencji przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące wpływu turystyki na chronione ekosystemy wodne oraz metody zapobiegnia rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych. Organizatorzy przygotowali również prezentacje najnowszych, zaawansowanych technik nawigacji podwodnej oraz łączności bezprzewodowej i ich znaczenie w monitoringu ekosystemów jeziornych. Przewidziana jest również prelekcja związana z doborem, użytkowaniem i konserwacją skafandrów nurkowych.
Warsztaty
Organizatorzy zadbali także o część warsztatową, na której będzie można poznać gatunki roślin i organizmów bentosowych występujących w polskich wodach. Będzie można również spróbować swoich sił w nurkowaniu z wykorzystaniem masek pełnotwarzowych, wraz z komunikacją bezprzewodową, a także poznać tajniki nowoczesnej nawigacji podwodnej i wypróbować ją pod wodą.
Spotkania konferencyjne FNBP wspierają od kilku lat najlepsi producenci sprzętu nurkowego. Tym razem zostanie on udostępniony wszystkim chętnym. Będzie można wypróbować wyposażenie płetwonurka, od oświetlenia przez systemy wypornościowe i komputery nurkowe, aż po suche skafandry oraz skutery DPV.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w II edycji Konferencji Naukowych Badań Podwodnych. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie konferencji.
Jest wiele takich miejsc, do których dostęp jest praktycznie niemożliwy. Tylko od czasu do czasu może zawitać do nich nieliczne grono szczęśliwców i zobaczyć je na własne oczy. Bez wątpienia zalicza się do nich zalana kopalnia La Morépier w Belgii, o której napisał nasz redakcyjny kolega Stefan Panis. Jego artykuł znajdziecie w 18 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.