Do kamieniołomu Hunsfels trafiliśmy z uwagi na pierwszą edycję polsko-niemieckich Nurkowych Demo Days. Impreza otwiera cykl trzech eventów, które jako DIVERS24 przygotowaliśmy wspólnie z magazynem Taucher.Net.
Druga oraz trzecie odsłona cyklu odbędą się w lipcu i wrześniu w kamieniołomach Sparmann i Hemmoor. Z pewnością będą to świetne okazje do poznania lub ponownego odwiedzenia tych wspaniałych nurkowisk. Dodatkowo zobaczycie, co przygotowali dla Was wystawcy. Warto w tym miejscu podkreślić, że udało nam się zgromadzić międzynarodowe grono producentów i przedstawicieli nurkowych marek.
Na pierwszej edycji zameldowali się wystawcy z Niemiec – Aqor, Garmin, Taucher.Net, Nanight oraz Paralenz, z Polski – Mola Mola Wear, Hi-Max, Seaya i DIVERS24, a także z Czech – Divesoft i Malty – Malta Tourism Authority. Pomimo bardzo zmiennej pogody lokalna społeczność nurkowa dopisała i licznie stawiła się na miejscu. Ponieważ jesteśmy w połowie imprezy, dlatego ciężko o podsumowanie, jednak niezadowolonych osób brak. Na miejscu panuje luźna atmosfera dobrze znana z podobnych imprez w Polsce, co zawsze sprzyja rozmowom i nawiązywaniu nowych znajomości.
Trochę o okolicy
Kamieniołom Hunsfels znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech, w landzie Nadrenia-Palatynat, około 85 km of Frankfurtu na Menem. Jest to główne miejsce nurkowe w regionie, które istnieje od zaledwie 2 lat. Jeszcze niedawno kamieniołom był czynny i wydobywano tu wapień. Jednak w 2010 r. podczas prac wydobywczych robotnicy przebili żyłę wodną i całe wyrobisko zalała woda.
Sytuację postanowiła wykorzystać lokalna społeczność nurkowa, która rozpoczęła działania o udostępnienie miejsca do nurkowań. Ostatecznie udało się i region zyskał kameralną i bardzo ciekawą lokalizację nurkową. Miejsce zarówno nad jak i pod wodą prezentuje się bardzo dobrze. Skały otaczające zalany kamieniołom są dość wysokie, bujnie porośnięte roślinnością i zamieszkałe przez m.in. wiele gatunków ptaków. Piękne widoki i odgłosy natury tworzą wspaniałą kompozycję, która pozwala zrelaksować się przed i po nurkowaniu.
Z kolei pod wodą jest niemniej ciekawie. Z parkingu do wody musimy pokonać niedużych rozmiarów górkę. Zarówno na dole, jak i na górze znajduje się sporo stolików, które ułatwiają ubranie sprzętu. Natomiast co cięższe elementy np. butle możemy przetransportować na dół przy pomocy wózków. Na samym wejściu do wody mamy przygotowaną sporych rozmiarów stabilną metalową platformę z osobnym zejściem i wyjściem. Do tego mały wysięgnik i liny z pętelkami, które pozwalają na uprzednie zanurzenie butli stage, skuterów dpv czy aparatu fotograficznego. Miłe udogodnienie, które pozwala zanurzyć się w komfortowych warunkach i ubrać cały sprzęt, zanim ruszymy na zwiedzanie. Nad wszystkim czuwają pracownicy bazy nurkowej Hunsfels Tauchen.
Nurkowanie w kamieniołomie Hunsfels
Kamieniołom Hunsfels choć nie jest duży, to z pewnością wymaga 2-3 nurkowań, aby dobrze go poznać. Zwłaszcza, że maksymalna głębokość wynosi tu aż 54 metry, co z pewnością stanowi duży atut. Niestety, ponieważ żyła wodna, której przebicie doprowadziło do powstania tego miejsca, ma połączenie z zasobami wody pitnej, to zabronione jest zatapianie rozmaitych instalacji, które mogłyby jeszcze bardziej uatrakcyjnić nurkowanie. Mimo to i tak jest ciekawie i dość różnorodnie.
Podobnie, jak na powierzchni, również pod wodą nie brakuje roślinności i rozmaitych formacji skalnych. Z pewnością uatrakcyjnią one każde nurkowanie, zwłaszcza jeżeli weźmiecie ze sobą aparat fotograficzny. Widoczność pod wodą jest zróżnicowana. Do głębokości ok. 15 m jest całkiem przyzwoicie i warunki w niczym nie odbiegają od innych tego typu miejsc. Niestety kolejne 10 m to bardzo słaba widoczność i podróż przez mleczną zawiesinę, która znika w okolicy 25 m. Poniżej tej głębokości warunki są już wręcz idealne i możemy w pełni cieszyć się podwodnymi widokami.
Według tego, co udało nam się ustalić, jesteśmy pierwszymi Polakami, którzy dotarli do Hunsfels i zanurkowali tutaj. Tym bardziej czuliśmy się zobowiązani wstępnie opisać to miejsce, które z nurkowego punktu widzenia jest bardzo atrakcyjne i ma wiele do zaoferowania. Z pewnością jest to tego typu lokalizacja, której brakuje w Polsce. Bardzo przyzwoita infrastruktura powierzchniowa i akwen atrakcyjny dla nurków od poziomu OWD po zaawansowanych nurków technicznych. Niewątpliwie minusem jest duża odległość od Polski, jednak będąc w okolicy warto zrobić mały postój i dać nurka w Hunsfels.
Malta to wspaniałe miejsce na nurkową wyprawę. Bardzo różnorodne pod względem nurkowisk i poziomu trudności. Więcej o nurkowaniu na Malcie przeczytacie w artykule Carolliny Wells, który zamieściliśmy w 17 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.