Przebywająca w delegacji na Malcie grupa polskich nurków technicznych Baltictech dokonała ostatecznej identyfikacji okrętu ORP Kujawiak.
Wrak niszczyciela ORP Kujawiak z czasów II wojny światowej odnalazła w 2014 r. polska ekspedycja. Jednak pomimo upływu kolejnych lat, jednostka nadal pozostaje praktycznie niezbadana. Sytuacji z pewnością nie ułatwia znaczna głębokość, która w tym miejscu wynosi aż 98 metrów.
Tym bardziej należy docenić fakt, że podczas pobytu na Malcie nurkom Baltictechu udało się odszukać na rufie fragment nazwy „Kujawiak”. Tym samym nurkowie dostarczyli niepodważalnego dowodu i ostatecznie zidentyfikowali wrak polskiego niszczyciela ORP Kujawiak (L72). Wcześniej, w 2016 r. odnaleziono dzwon okrętowy z poprzednią nazwą jednostki – HMS Oakley.
Zatonięcie ORP Kujawiak i ochrona wraków po maltańsku
W czerwcu 1942 r. ORP Kujawiak (L72) pełnił służbę na Malcie, kiedy wpłynął na minę i zatonął u wybrzeży Valletty. Zginęło wówczas 13 polskich marynarzy, dlatego władze Malty uznały wrak za mogiłę wojenną i objęły stosowną ochroną. Jednak jak widać, nie przeszkadza to doświadczonym nurkom technicznym w eksploracji okolicy wraku.
Malta stanowi wspaniały przykład tego, jak skutecznie dbać o swoje podwodne dziedzictwo i jednocześnie udostępniać je dla nurków. Programy ochrony i udostępniania kolejnych wraków wokół wyspy pomagają nie tylko stale monitorować ich stan, ale również wspierają lokalną turystykę, centra nurkowe etc.
Jest to wzór, z którego coraz chętniej czerpią kolejne kraje, które pragną skutecznie dbać o swoje podwodne zabytki. Często odwiedzane wraki, które są dostępne dla nurków na jasno określonych zasadach, są bardziej bezpieczne. Nurkowie i certyfikowani przewodnicy systematycznie pojawiając się na wrakach, bez problemu mogą wychwycić wszystkie zmiany. Te powstałe w wyniku upływu czasu i postępującej korozji oraz wszelkie akty wandalizmu czy grabieży.
Miejmy nadzieję, że również w Polsce doczekamy się podobnej sytuacji i wspaniałe bałtyckie wraki będą bezpieczne oraz dostępne dla nurków.
Fot. Marek Cacaj/Baltictech
Malta to wspaniałe miejsce na nurkową wyprawę. Bardzo różnorodne pod względem nurkowisk i poziomu trudności. Więcej o nurkowaniu na Malcie przeczytacie w artykule Carolliny Wells, który zamieściliśmy w 17 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.