Podczas badania wód okalających Malediwy, naukowcy odkryli nieznaną wcześniej rybę o niezwykłym tęczowym ubarwieniu.
Nowy gatunek, który otrzymał nazwę naukową Cirrhilabrus finifenmaa, badacze napotkali na głębokości od 40 do 70 m. Nazwa nawiązuje do spektakularnego ubarwienia ryby, a także do różowej róży, której kwiat jest narodowym symbolem Malediwów. Finifenmaa oznacza właśnie różę w lokalnym języku dhivehi.
Co ciekawe, z nowym gatunkiem wiąże się jeszcze jeden lokalny aspekt. Choć Malediwy słyną ze swojej niezwykle bogatej i różnorodnej morskiej fauny, to Cirrhilabrus finifenmaa jest pierwszym gatunkiem opisanym przez badacza z Malediwów. Ahmed Najeeb opublikował swoją pracę na ten temat na łamach magazynu ZooKeys.
Do tej pory, to zagraniczni naukowcy opisywali gatunki występujące na Malediwach i działo się to bez udziału miejscowych badaczy. Nawet w przypadku gatunków endemicznych. Tym razem jest inaczej i bycie częścią czegoś po raz pierwszy było naprawdę ekscytujące. Szczególnie mając możliwość pracy u boku najlepszych ichtiologów nad tak pięknym gatunkiem – powiedział Ahmed Najeeb, biolog z Maldives Marine Research Institute.
Błędna identyfikacja
Ta zjawiskowa ryba o tęczowym ubarwieniu zauważona została po raz pierwszy w latach 90. XX w. Jednak badacze zaklasyfikowali ją błędnie jako dorosłego osobnika gatunku Cirrhilabrus rubrisquamis. Warto odnotować, że ten odmienny gatunek opisali na podstawie jednego osobnika znalezionego w wodach archipelagu Czagos, który znajduje się… 1000 km na południe od Malediwów.
Młode osobniki wielu gatunków wyglądają podobnie, natomiast dorosłe osobniki mają cechy wyróżniające.
Kilka miesięcy temu Yi-Kai Tea otrzymał materiał filmowy z Czagos, który pokazywał dorosłe osobniki. Różniły się bardzo wyraźnie od dorosłych osobników z Malediwów. Właśnie wtedy uznaliśmy, że gatunek z Malediwów jest nowy i różni się od Cirrhilabrus rubrisquamis – powiedział Luiz Rocha.
W swoim badaniu naukowcy skupili się na szczegółach osobników dorosłych i młodych, analizując wysokość kolców podtrzymujących ich płetwy grzbietowe, licząc łuski i katalogując kolory dorosłych samców. Z kolei dorosłe samice mają unikalny wzór ubarwienia, który obejmuje jasną magentę, brzoskwinię, pomarańczowy róż i ciemną purpurę.
Bez wątpienia odkrycie, że Cirrhilabrus finifenmaa i rubrisquamis to dwa odrębne gatunki pomoże w ich badaniu, określeniu zasięgu występowania oraz ochronie.
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.