Nurkowemu turyście z Tajlandii grozi 10 lat więzienia za zdjęcie, które wykonał podczas nurkowania, kiedy mogło dojść do zniszczenia rafy koralowej.
Azjatyckie i europejskie media poinformowały o historii, która spotkała nurka z Tajlandii – Wisutra Rattanasathiana. Mężczyźnie grozi aż 10 lat pozbawienia wolności za to, że podczas nurkowania usiadł na fragmencie rafy koralowej. Dowodem w sprawie jest zdjęcie… które oskarżony sam zamieścił w mediach społecznościowych.
Rattanasathian zrobiłł zdjęcie pod koniec ubiegłego roku podczas nurkowania w pobliżu niewielkiej wyspy Koh Khram Noi. Fotografię następnie wykorzystał w filmie, który opublikował w lutym bieżącego roku w swoich mediach społecznościowych. To był początek jego kłopotów, ponieważ zdjęcie zwróciło uwagę Thai Coast and Sea Protection Agency.
Kara za możliwe zniszczenie rafy koralowej
Urzędnicy z Tajlandii zapoznali się z materiałem, a następnie zawiadomili policję. Teraz nieroztropnemu nurkowi grożą drakońskie kary. Może to być grzywna wysokości 1 mln THB (27,5 tys. EUR), 10 lat więzienia lub kombinacja obu wspomnianych kar.
Dotykanie lub siadanie na rafie naraża korale na stres, może uszkodzić ich tkankę, a długotrwały kontakt może je nawet zabić. Chcę przypomnieć wszystkim, aby pomogli chronić środowisko. Pod żadnym pozorem nie dotykajcie koralowców ani nie manipulujcie nimi. Jeśli to zrobisz, wyciągniemy konsekwencje w związku z ochroną naszych zasobów naturalnych – powiedział Wongipong Wongin.
Możliwe, że sąd potraktuje jako okoliczność łagodzącą fakt, że turysta sam zgłosił się na policję, kiedy zobaczył, jak cała sprawa eskaluje. Na swoją obronę powiedział, że nie miał pojęcia, iż usiadł na rafie koralowej i myślał, że jest to zwykła skała. Następnie przeprosił za swoje zachowanie i powiedział, że nigdy świadomie nie naraziłby na zniszczenie rafy koralowej. Jest to jednak niewątpliwie przestroga dla każdego nurka, aby pod wodą zachować należyta ostrożność.
W przeszłości miała miejsce podobna sytuacja, która zakończyła się deportacją nurków z Tajlandii.
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opubikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.